| edytzu4 a întrebat:

Funda! Care este cel mai rapid si cel mai usor desert pe care il pot prepara la 12 ani de plictiseala...inafara de salata de fructe!

Răspuns Câştigător
| iull_1544 a răspuns:

Exista un desert pe care il faci extrem de usor. Eu il numesc "Bol de imaginatie" iei un bol, rupi in bucati mai mici piscoturi ( chestiiile alea dreptunghiulare pe care le primesc miri la nunta cu miere sau vin.) sau biscuiti cat sa nu se mai vada fundul ( scuze exprimarea tongue ). Freci intr-un alt bol sau farfurie finetti pana devine mai moale si torni peste piscoturi. Aseaza un strat de frisca ( optional) si presari alune, inghetata, capsuni, inca un strat de piscoturi si finetti. Aceasta este un desert pe care il prepari cum vrei tu si mai ales cu ce vrei.

10 răspunsuri:
| DianaScorpio a răspuns:

Nu conteaza varsta! La 12 ani poti sa fii chiar expert in bucatarie.
Incearca chec, clatite, papanasi, gogosi, lucruri de acest gen.

| morningstar a răspuns:

Eu am facut zilele trecute un astfel de desert. Nu iti ia mai mult de 15 minute sa il pregatesti. Iti trebuie:
-un bol cu capsuni sau pere ( merge sa faci cu orice alt fruct)
-o ciocolata cu lapte
un spray de frisca Hulala
Se asaza direct in farfuriile de desert fructele curatate, spalate si taiate aceeasi marime. Se topeste ciocolata intr-un vas la foc mic sau la bain-marie. Cand s-a topit, se adauga peste fructe ( se fac 'fire' de ciocolata cu o lingurita). Se tin farfuriile in frigider timp de o jumatate de ora, apoi se scot, se adauga frisca din spray si se pastreaza la frigider pana in momentul servirii.
Pofta buna!

| Kesi a răspuns:

Shake de banane:
banane (1/portie)
lapte (1 pahar/portie)
cacao
scortisoara
Piseaza bananele, sau pune-le in blender {poti folosi mixerul, sau blenderul} , cand sunt destul de moi si cremoase adauga laptele continuand sa amesteci pana cand laptele si bananele devin o singura compozitie.

Toarna shake-ul in pahare si presara deasupra, cacao si scortisoara din plin.
Inghetata cu vanilie:
Ingrediente:
- patru galbenusuri
- lapte 250ml
- frisca 250g
- zahar 150g
- vanilie

Modul de preparare:

Freaca galbenusurile cu zaharul, toarna putin cate putin laptele clocotit cu vanilia, amestecind bine. Dupa ce ai turnat tot laptele iar compozitia s-a racit, adauga frisca batuta. Toarna compozitia in forma dorita si pune-o la congelator pentru cateva ore. Inainte de servire poti sa ornezi inghetata cu frisca.
Inghetata cu zmeura:
Ingrediente:

- trei pahare cu lapte
- doua pahare cu zmeura pasata
- trei oua
- zahar tos – 1pahar
- faina – 1 lingura

Modul de preparare:

Bate ouale intr-un castron, adaugati zaharul tos combinat cu faina iar apoi toarna lapte caldut putin cate putin. Amesteca continuu, asezand castronul la bain-marie, la foc domol, pana cand se ingroasa amestecul. Inchide focul iar cand compozitia s-a racit, combin-o cu zmeura zdrobita, pune-o in forme si bag-o la congelator pentru cateva ore.
Pofta buna si o masa garantat delicioasa!Bye!

| Doublekillll a răspuns:

Clatite,sau mini torthappy
cumperi biscuiti simpli si ii inmoi in suc sau compot, dupa care daca ai pe acasa un pliculet de crema de ciocolata o prepari si pui un strat de biscuiti unul de crema sau daca nu ai poti pune ciocolata

| iEmonel a răspuns:

Crème Olé

Crème Olé este un desert cremă original, cu preparare rapidă şi uşoară - fără fierbere, disponibil în trei sortimente : cu gust de vanilie, cu gust de ciocolată şi cu căpşuni.
Crème Olé se prepară în numai 3 minute cu 400 ml de lapte rece (de la frigider). Are o consistenţă cremoasă, fină şi un gust unic, beneficiind de ingrediente de cea mai bună calitate.
Crème Olé cu căpşuni are în compoziţie bucăţi de căpşuni care rămân întregi şi după preparare, păstrând consistenţa fructului proaspăt.

| AgrigoroaeiALeX a răspuns:

Ingrediente:
-Capsuni
-Ou

Iei 2 oua si le separi albusu de galbenus
dupa aia intr-o alta farfurie pisezi niste capsuni

Bati albusul si dupa acea verifici ridicand bolul cu capul in sus (verfici daca nu cade daca nu cade ai terminat)
Adaugi capsuni pisati in spuma si gata

Pofta buna!

| biancaanamariat a răspuns:

Clatite,inghetata,chec cu lamaie, sunt usoare. daca vrei iti dau retele

| Love25 a răspuns:

Tort de biscuiti love struck :
- Iei un pachet de biscuiti simpli, o cutie de lapte si un pachet de budinca de vanile
- Apoi iei o tava, si pui laptele intr-un bol, inmoi biscuitii si asezi "baza", iar in acest timp faci si budinca!
- Dupa ce e gata budinca, pui peste "baza", apoi pui iar un rand de biscuiti inmuiati in lapte, apoi iar budinca si tot asa...
- Pui tortul la frigider aproximativ 40-60 de minute.
- La sfarsit il poti savura caci e ft bun!

[Eu am 13 ani neimpliniti si am reusit sa fac tortul acesta :p!]

Succes!

Funda; o3?

| marianna_3496 a răspuns:

Chec la cana. cauta pe net.