| anonim_4396 a întrebat:

Funda! cine imi da cea mai economica si simpla reteta de tiramisu primeste funda.folositor.

Răspuns Câştigător
| adutzadragutza a răspuns:

Http://gastronomie.ele.ro/Prajitura_Tiramisu_--r74.html asta e :) asa se fac toate tiramisurile :) mai simplu de atat nu se poate :) funda?

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| andrei57 a răspuns:

Ai nevoie de 4oua, 100g zahar, 2 cutii de branza "mascarpone"(asta face totul), 50ml coniac, 1 cana de cafea sau nes preparata ff tare, 1 cana de lapte si o punga mare cu piscoturi. Preparare: se separa ouale, se bate albusul mult pana se face spuma si apoi se adauga zaharul.Galbenusurile se amesteca cu putina sare apoi pui branza, mixezi pana se leaga (viteza mica sa nu se inmoaie). Apoi se afauga albusurile si la fel se mixeaza la viteza mica. Apoi intr-un vas se pune cafeaua coniacul si laptele in care se vor inmuia piscoturile.Si pui un rand de piscoturi inmuiate unul de crema... iar ultimul strat doar crema peste care presari cacao. Pofta buna! si astept fundita! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc de ajutor.

| LiaYapp a răspuns:

2 pachete mari Piscoturi Savoiardi (800g in total)
8 galbenusuri
750g mascarpone
500ml frisca Hulala
2 pliculete de zahar vanilinat
200g zahar pudra
4 fiole esenta de rom
1 pliculet de Cappuccino Classico La Festa (12, 5g)
50ml lapte
5 lingurite ness
5 lingurite zahar pudra
5 lingurite frisca lichida
Cacao pentru pudrat
1 litru cafea preparata pentru inmuiat piscoturile

Mod de preparare:
Din aceste ingrediente rezulta un tort tiramisu mare si foarte foarte gustos, numai bun pentru o masa de sarbatoare la care iau parte multi invitati. Eu pentru asamblat tortul am folosit o tava dreptunghiulara mare, cu dimensiunile de 23cm / 37cm.
Intr-un castron punem 8 galbenusuri, adaugam 200g zahar pudra, cele 2 pliculete de zahar vanilinat si mixam, pana ce galbenusurile isi dubleaza volumul si rezulta o spuma albicioasa

| Kitty77 a răspuns:

Ingrediente
400 g piscoturi Savoiardi
250 g crema Mascarpone
4 oua
4 linguri zahar
3 cescute de cafea tare (espresso) fara zahar
cacao pentru ornat

Mod de preparare
Intr-un bol se amesteca bine galbenusurile de ou cu zaharul pana se deschid la culoare;

Se adauga apoi crema Mascarpone si se omogenizeaza amestecul;

Intr-un bol separat se bat albusurile de ou pana se umfla;

Se toarna albusurile peste amestecul cu mascarpone si se intorc usor cu lingura pana la incorporare;

Nu folositi mixerul pentru ca albusurile se vor lasa;

Piscoturile se inmoaie putin pe ambele parti in cafea (in care se poate turna si putin coniac sau rom pentru un gust mai bun) dupa care se aseaza intr-o tava unul langa altul, fara spatii goale intre ele;

Dupa ce am pus primul strat de piscoturi turnam peste ele o jumatate din crema;

Apoi, punem alt strat de piscoturi, imbibate de asemenea in cafea si deasupra ce a mai ramas din crema;

Se pudreaza din belsug cu cacao, astfel incat sa se formeze un strat uniform, si se lasa la frigider peste noapte.

| cris320d a răspuns:

O reteta foarte fina, racoritoare, usor de preparat si destul de ieftina. Este potrivita atat pentru familie cat si pentru ocazii speciale, putand inlocui un tort si fiind foarte apreciata de invitati.

Ingrediente:

* 1 pachet de piscoturi de 400 g, 2 cani mari de cafea tare, foarte putin indulcita.
* pentru crema: 4 oua, 4 linguri de zahar, 1 cutie crema de branza Mascarpone 250 g
* pentru pudrare: cacao si 1 pliculet de cafea solubila (nes)

Sfat pentru cele mai bune preturi: din toate magazinele in care am cautat, cea mai ieftina branzica Mascarpone am gasit-o in Plus, la 4, 5 – 5 lei (fata de alte magazine unde este si 10 lei). Piscoturile tot din Plus le-am luat, aproximativ 7 lei.

Preparare:

1. Se prepara cafeaua si se pune la racit.
2. Intre timp se pregateste crema. Se aleg galbenusurile de albusuri. Galbenusurile se freaca cu zaharul si branza Mascarpone pana se omogenizeaza. Separat se bat albusurile spuma, cu mixerul, pana nu mai cad de pe vas.
3. Se adauga albusurile batute spuma in crema. Atentie: trebuie adaugate incet, lingura cu lingura si amestecate foarte incet pentru incorporare. Daca le amestecati repede, crema isi va pierde din consistenta si va deveni fluida, asemenea laptelui. Daca vi se intampla astfel, adaugati frisca batuta sau un plic de crema de vanilie (ca si solutie salvatoare).
4. Se iau piscoturile, se inmoaie foarte repede pe o parte si pe alta in cafea rece pusa intr-un vas cu gura larga cat sa incapa piscotul intreg, apoi se aseaza unul langa altul pe tava. Dupa ce se completeaza primul strat se pune jumatate din crema. Apoi se pune al doilea rand de piscoturi si deasupra restul de crema.
5. Se pudreaza pe deasupra cu amestec de cacao si cafea solubila, puse intr-o strecuratoare in care se loveste cu degetul.
6. Se tine la frigider cel putin 2-3 ore.

Prajitura arata foarte bine si este DELICIOASA. Pofta buna!

| cris320d a răspuns:

Ingrediente:

* 1 pachet de piscoturi de 400 g, 2 cani mari de cafea tare, foarte putin indulcita.
* pentru crema: 4 oua, 4 linguri de zahar, 1 cutie crema de branza Mascarpone 250 g
* pentru pudrare: cacao si 1 pliculet de cafea solubila (nes)

Sfat pentru cele mai bune preturi: din toate magazinele in care am cautat, cea mai ieftina branzica Mascarpone am gasit-o in Plus, la 4, 5 – 5 lei (fata de alte magazine unde este si 10 lei). Piscoturile tot din Plus le-am luat, aproximativ 7 lei.

Preparare:

1. Se prepara cafeaua si se pune la racit.
2. Intre timp se pregateste crema. Se aleg galbenusurile de albusuri. Galbenusurile se freaca cu zaharul si branza Mascarpone pana se omogenizeaza. Separat se bat albusurile spuma, cu mixerul, pana nu mai cad de pe vas.
3. Se adauga albusurile batute spuma in crema. Atentie: trebuie adaugate incet, lingura cu lingura si amestecate foarte incet pentru incorporare. Daca le amestecati repede, crema isi va pierde din consistenta si va deveni fluida, asemenea laptelui. Daca vi se intampla astfel, adaugati frisca batuta sau un plic de crema de vanilie (ca si solutie salvatoare).
4. Se iau piscoturile, se inmoaie foarte repede pe o parte si pe alta in cafea rece pusa intr-un vas cu gura larga cat sa incapa piscotul intreg, apoi se aseaza unul langa altul pe tava. Dupa ce se completeaza primul strat se pune jumatate din crema. Apoi se pune al doilea rand de piscoturi si deasupra restul de crema.
5. Se pudreaza pe deasupra cu amestec de cacao si cafea solubila, puse intr-o strecuratoare in care se loveste cu degetul.
6. Se tine la frigider cel putin 2-3 ore.

Prajitura arata foarte bine si este DELICIOASA. Pofta buna!