| MademoiselleCosmina a întrebat:

Heei! Voi ce mai gatiti? happy
Am ramas fara idei in ultimul timp. Ceva retete fara carne? happy

Răspuns Câştigător
| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=U_FNr5-m5EA sper sa te ajute, poti incerca smoothie-uri, preferatul meu e acela facut din; salata, capsuni, banane si morcovi o bunatate si mai poti incerca sa vezi si aici https://www.youtube.com/watch?v=RhdCB1stpgs.
P.S. sper ca te-am ajutat; D

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Soia.

| BlackRaven45 a răspuns:

Fiind vegetariana, am tot experimentat cu chiftelele de soia. Am tot schimbat cantitati, am scos, am adaugat... Mai nou le fac cu un plic de soia granule lasat la inmuiat in apa, 2 morcovi, 2 cartofi potriviti, o ceapa potrivita, boia de ardei iute, sare, piper, patrunjel, niste faina, 2 oua. Le fac in mana mici sfere si le dau prin pesmet. Cum mie imi place ca crusta sa fie mai tare, dupa ce le dau prin pesmet le mai schimb putin forma dupa care le fac iar din nou sfere si le dau inca o data prin pesmet. Intra putin mai bine pesmetul in ele si am vazut ca ies mai crocante laughing Totusi nu sunt prea sanatoase ca na, pana la urma sunt prajite in ulei. Vreau sa incerc data viitoare sa le fac si la cuptor sa vad cum imi vor iesi. Prima data presimt ca voi avea o dezamagire laughing

Un alt experiment de-al meu a fost sa amestec niste sare cu faina si apa si sa fac niste clatite. Mai degraba lipii s-ar numi in cazul asta. Am pus niste salata, rosii, branza, sos tartar si ardei si mi-o iesit un fel de mini shaorma de casa laughing O iesit chiar bune spre surprinderea mea. Tot in ideea asta poti sa faci niste clatite (de data asta pui zahar in loc de sare, bineinteles) cu branza si spanac. Spanacul maruntit bine sau chiar tocat si amestecat cu branza dulce. Ies minunate.

Capsunile cu siropul de artar sunt de vis! Recomand cu caldura combinatia asta. La fel si siropul de artar cu banane. Un deliciu.

| MademoiselleCosmina explică (pentru BlackRaven45):

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. happy

| Roelly202 a răspuns:

Salata,ciorba de zarzavat, supa crema.Bafta

| LoVance0000 a răspuns:

Chiftele din cartofi rasi si dovleac impreuna amestecate; clatite umplute cu soia, cascaval pane, chec aperitiv!

| Sorin2k3 a răspuns:

Spaghete cu sos de rosii si busuioc, snitele de soia, falafel, salta de humus, pilaf cu ciuperci, chiftelute de dovlecel, salta de vinete.

| Anonima60 a răspuns:

Ghiveci de legume, cartofi parizieni, tocanita de legume(găigană), ciorbă de legume, spanac, dovlecel sau conopidă pane, salată de vinete, varză călită, fasole bătută. Altceva chiar nu îmi trece prin minte acum.