| PovesteaVieţiiMele a întrebat:

De aproximativ o luna tin dieta dukan cu care am slabit aproximativ 8 kg. Dar nu am tinut-o "ca la carte", adica am mancat fructe nelimitat in afara de prima etapa. Intrebarea mea este: Cum pot face sa scap de pofta de mancare.De ceva timp, mai exact o saptamana, am o foarte mare pofta de mancare si de dulciuri.cred ca m-am ingrasat un kg din aceasta cauza.Ce as putea face pentru a reduce aceasta pofta? si daca ati putea sa imi spuneti cum imi pot calcula greutatea. Sa aflu care este greutatea ideala.Tin sa mentionez ca am 14 ani.Multumesc.Fundaaapuppy dog eyes

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Atunci când ţi o dietă, TREBUIE s-o ţi EXACT aşa cum e; trebuie respectată 100 %!

Greutatea ideală o poţi calcula dacă-ţi introduci datele la linkul :
http://www.dietetik.ro/info/calculator

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Crede-ma dieta dukan nu e buna de nimic stiu multe persone care au incercat-o si nu sunt multumiti.
Unele au ajuns la spital.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
La 14 ani nu ai voie sa tii diete!
Corpul tau e in dezvoltare si nu ai voie diete!
Lasa dietele!
Daca vrei sa scapi de kilograme, tot ce trebuie sa faci este sa te alimentezi corect, sa incerci sa renunti la mancarurile nesanatoase, precum cea de fast-food, bauturi acidulate, prajeli, grasimi de tot felul, lactate grase si cel mai important este miscarea.
Te pup!

| MisFit20 a răspuns:

Reteta asta de slabire e foarte daunatoare iti faci foarte mult rau. Cata sanatate esti dispusa sa pierzi pentru a arata bine. Mai bine ar fi sa te opresti.

| Galatz a răspuns:

Uite-te aici:
http://www.google.ro/......http?/url

Daca vrei poti sa imi dai si funda.

| Cozyy a răspuns:

Te rog eu sa te opresti. e o mare prostie. Hai sa iti spun povestea mea si pe urma tu decizi daca te opresti sau nu. Dar sa citesti cu mare atentie. De mica am fost plinuta si cam pe la 15 ani am decis sa slabesc cu sport, am facut sport, am facut foamea si am slabit. Am mers la facultate, aveam program scoala-acasa si mancare si m-am facut toata la loc treptat cu ajutorul dietelor. Am tinut dieta cu orez dupa care m-am ingrasat 5 kg, dukan am slabit 6 kg si dupa am pus 12 kg pe mine si dupa am tinut dieta rina si dupa aia m-am ingrasat 5 kg. Intr-un final am mers la nutritionist. Am slabit de la 80 kg pana la 59 kg am acum si joi am urmatoarea consultatie si un urmator target. Sti ce mi-a zis mie nutritionistul, ma gandesc ca vrei sfatul unui specialist, Dukan e cea mai mare prostie, te distruge, si o sa te ingrasi la loc dublu si nu o sa mai slabesti cu nimic dupa. Eu iti recomand sa iti cauti un medic care sa te tina sub observatie, sa iti faci analizele, si iti spun eu rezultatele nu intarzie. Ai voie 20 de gr de ciocolata pe zi sau o inghetata, pe langa ai voie pufuleti, popcorn stiksuri si alte multe lucruri. Daca vrei poti sa ma contactezi printr-un mesaj sa vorbim mai multe, dar te rog nu te distruge.

| PovesteaVieţiiMele explică (pentru Cozyy):

Pai asta e ideea.Eu chiar am mers la un medic, dar nu unul nutrionist, un medic de familie.si mi-a zis ca aceasta dieta nu trebuie tinuta atat de strict. Spre exemplu, pot manca putina ciocolata neagra pe zi, sau pot manca fructe(cu exceptia bananelor, strugurilor, decat in cantitati mai mici). Si nu am tinut aceasta dieta strict.Recunosc,in prima etapa am vrut ca totul sa fie ca la carte.si in a 5-a zi mi-a fost foarte rau.Greturi,ameteli. Si m-am hotarat ca eu nu trebuie sa tin dieta, ci sa manac sanatos.si am continuat asa, cateva reguli din Ducan, plus cateva reguli de la un alt medic, nu nutritionist, dar care m-a sfatuit cum sa slabesc.si asa am ajuns la o greutate cat de cat normala pentru varsta mea.Dar nu m-ar deranja sa mai dau jos macar trei kg si as vrea sa fac asta in timp, fara diete, doar cu alimentatie sanatoasa.Multumesc mult pentru sfaturi, apreciez mult :*:* Si felicitari :*

| Daiana236 a răspuns:

Este un raspuns foarte intarziat dar in caz ce vezi raspunsul, si asta e pentru toata lumea, eu am tinut dieta dukan si am slabit repede, nu m-am infometat si ma simteam mai bine. Prostia mea a fost ca dupa am inceput din nu stiu ce motiv sa mananc ca o tampita, 2 pungi de chipsuri pe noapte, prajituri, ciocolati intregi, etc. Insa chiar si asa nu am ajuns la greutatea pe care o aveam inainte sa incep dieta. deci practic nu m-am ingrasat extraordinar, pe cat ar fi trebuit. si stilul asta de viata l-am avut o vara intreaga. Si daca mai ti dieta dupa aceea va da rezultate la fel de bune, probabil mai incet putin. Si ii contrazic pe toti cei care sunt impotriva acestei diete. Adica, te imbolnavesti de la aceasta dieta sau de la toate E-urile si mancarurile procesate si mancatul excesiv? Mai mult rau decat iti faceai inainte nu iti poti face, pentru ca nu ai avea nevoie de diete daca ai fi mancat sanatos. Plus, dieta nu tine mult si dupa aceea poti manca sanatos. mai bine cateva luni decat o viata intreaga. Atat am avut de zis.

| PovesteaVieţiiMele explică (pentru Daiana236):

In sfarsit cineva care gandeste ca si mine. Exact si eu la fel.Mancam exagerat dupa aceea, dar tot nu am atins greutatea de dinainte. Cred ca o voi incepe iar, pentru chiar a dat rezultate si m-am simtit foarte bine.