| Nicoletaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

M-am ingrasat 1 kg intr-o zi. De ce? sad Mentionez ca am tinut o dieta destul de drastica iar ieri am mancat ce am vrut pana in 1200 calorii. Acum mi-e frica sa mananc dulciuri pentru ca o sa ma ingras. Cred ca mi-am dat metabolismul peste cap. Cum imi mentin greutatea dupa o dieta? Ce pot sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa o dieta drastica, organismul intra pe metabolism de inanitie si asimileaza absolut tot pana va depasi greutate avuta inainte de dieta. Este efectul Yo-Yo care se produce intotdeauna dupa diete drastice. Nu poti renunta la dieta fara sfatul unui medic nutritionist,. o sa te mbolnavesti. Cat despre dulciuri, la ele ai renuntat definitiv cand te-ai apucat de dieta, le vei exclude definitiv din alimentatie (iti va spune medicul cu ce fructe le poti inlocui)

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde si cand te-ai cantarit. Cantarirera se face dimineata cu stomacul gol, daca te-ai cantarit in timpul zilei sau dupa vreo masa e normal sa fii cu-n kg in plus.

| RAY a răspuns:

Nu poti pune 7000 de calorii intr o zi, e apa, retinere de apa etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti-ai defecat ce-ai mancat. Cantareste-te pe stomacul gol.