| anonim_4396 a întrebat:

Anul asta am tinut dieta dukan.am slabit 12 kg dar in etapa a treia(consolidare) am mancat pe langa si m-am ingrasat cu 3 kg.mai am o luna de consolidare si nu stiu daca pot remedia cumva ceva, si cum? funda!

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Ce mai buna "dieta" este atunci cand manaci sanatos:cate putin, dar trei mese principale si doua intre ele. Dimineata:lapte sau iaurt degresat cu cereale neindulcite.Pe la 11:un fruct(dar nu banana), mar para, prune struguri putin, papene....Masa de PRANZ:supa legume pasate sau ciorbe din legume,carne pui,curcan,peste fierte sai gratar,dar marimea portiei sa fie cam cat podul palmei tale,impreuna cu salate stropite cu zeama lamaie,sau legume fierte putin,adica brocoli,ciuperci,morcov,telina radacina,pastai,ardei gras, varza(nu cartof), la care merge, poti pune si usturoi. Pe la ora 17, un iaurt degresat cu fructe cubulete proaspete sau sa rontai legume crude.SEARA,dar pana la ora 19:carne gratar, fiarta, salate din legume cu peste.LICHIDE:ceaiuri 1-2l pe zi si mai ales ceai verde vrac, infuzie, cate 2 cani pe zi dar nu seara.Atunci cand tii o cura de slabire,este bine sa nu o tii drastic,sa "poftesti la ceva",sa dai multe kilograme jos,repede,deoarece iti vaduvesti muschii,se atrofiaza,lipsa apei,te face sa te deshidratezi,toate acestea te fac sa crezi ca ai slabit! Apoi, pui pe tine si daca respiri, deoarece organismul lupta sa "supravietuiasca". Multa miscare, pentru arderea caloriilor si de acum in colo, tot ce mananci, sa fie un mod de viata pentru tot restul vietii.Totul depinde si de metabolismul tau.Eu la 60 ani, 1, 64m am in jur de 55kg.Si nu fac mare efort, deoarece am metabolismul foarte accelerat.Si ce este mai important:EVITA STRESUL!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Poti remedia prin a te lasa de diete.
Lasa-te de diete!
Incearca sa mananci mai sanatos, fara prajeli, grasimi, dulciuri, bauturi acidulate si multa miscare zilnic.
Te pup!