| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Voi cat cheltuiti pentru mancare pe luna? Eu si prietenul meu 2000 lei. Multe persoane ne-au zis ca e cam mult pentru ca ei cheltuiesc cam 1000 lei. Voi? Poate exageram noi cu mancarea comandata.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai iubit libanez care te intertine, evident ca va permiteti sa cheltuiti cat vreti si sa comandati ce vreti, dar nu ai cum sa faci comparatie cu restul lumii din Romania, care traiesc din salarii modeste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am calculat niciodată, dar probabil mult. Dupa rata la casa cred ca e cea mai mare cheltuiala pe luna. Dar la mancare nu ma zgârcesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Păi cam da. Unii au 500 de lei la două persoane și se descurcă.

| Adry05 a răspuns:

Păi dacă comandați mâncare prea des și pentru 2 persoane normal că ajungeți la o sumă mare. noi nu ținem socoteala propriu zis. ne facem cumpărături și gătim acasă de cele mai multe ori, maxim o dată pe săptămână comandăm. Noi când mergem la cumpărături de când cu pandemia ne luăm mult o dată ca să nu mai trebuiască măcar o săptămână să mai mergem la cumpărături și atunci la o sesiune de genu dăm în jur de 300 de lei, dar nu apucăm să mâncăm tot că ne mai luăm și pungi de chipsuri, dulciuri, pe care le ținem în dulap și poate le mâncăm nu știu când + carne în congelator, alcool care iar ține mult și tot așa. Deci considerând un 300 de lei media de cumpărături... ajungem pe la un 900 pe lună și hai să mai zicem că poate de încă 100 într-o lună comandăm mâncare, deci... în jur de 1000 și noi să zic

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mi se pare mult dar e de inteles din ce cauza. Daca stiti sa gatiti ati putea sa economisiti destul de mult si ati putea face altceva cu banii, poate strangeti pentru calatorii sau ce vrei voi.

| JicaContra a răspuns:

3xZi takeout, 2 persoane 70-80lei/zi = 2250lei/luna
cel mai ieftin e mancare ne-gatita, si apoi gatita acasa ajungi si la 600-700lei pe luna MAXIMUM pentru 2 persoane cu tot cu gazele consumate ca sa gatesti mancarea

| ancaval a răspuns:

Exagerat de mult! Doar nu mâncați la restaurant?

Eu gătesc mâncare și am pe 2-3 zile.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Poate e mai mult decat media dar daca va permiteti si nu duceti alte lipsuri pe langa nu vad care e problema.

| Denisa0954 a răspuns:

Si noi tot in jur de 1000. Într-adevăr, mâncarea comandată costa mult, si se adună o comanda azi, una maine si tot asa. Încearcă să gătești tu. O sa vezi ca iesi si mai ieftin si e si mai mult ca si cantintate decât mâncarea comandată.

| Carolina1972 a răspuns:

In jur de 1000. Sunt luni in care ajungem la peste 1000.

| MeraO a răspuns:

Daca s-ar prepara in casa sigur nu s-ar cheltui asa de mult nici daca cumperi ingrediente bio...