| TaekwondoGirl a întrebat:

Heii! puteti sa imi spuneti ce mai poate manca un sportiv la micul dejun inafra de cereale, seminte(taratecu lapte)?

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

1.Un ou fiert moale+o felie-doua sunca Praga+1-2 felii paine integrala+o leguma(ardei,castravete,ridichie,rosie),un ceai cu fructe padure+o felie paine integrala prajita,unsa cu putin unt si miere(gem facut in casa,cu putin zahar:prune, mere, gutui, caise, piersici).
2. Iaurt(eu prefer cel facut in casa)+stafide(curmale, smochine taiate cubulete), poate si niste bucatele de nuci+1/2 paine mica graham, o felie sunca pui(curcan) pusa pe 1/2 paine graham+o frunza salata.
3.O omleta, facuta din 2 oua, batute impreuna cu 2 linguri lapte(apa), cu un praf sare, facuta la abur.Alaturi o salata din sfecla rosie+morcov+telina radacina+mar toate rase+otet de mere cu miere(zeama lamaie).Un ceai din macese+tei, cu o felie paine integrala prajita.
4.Intre doua felii paine integrala(sau o painica graham taiata pe lungime), se pune piept pui facut la gratar(sau ce carne iti ramane de la o friptura), impreuna cu frunze salata, castravete taiat pe lungime fasii.O cana cu lapte cald(cu cacao).
5. Feliute de paine graham, unse cu branza vaci(urda) frecata impreuna cu marar(patrunjel verde), ornate cu felii de ridichi.Un ceai sunatoare+felie paine integrala impreuna cu un ceai de sunatoarecu o felie lamaie.
6. Piftelute,facute din carne pui(piept sau pulpe dezosate),facute la abur(sau la cuptor)+paine integrala+o salata(rosii+castravete+ceapa, salata verde+ceapa verde+castravete+ridichi, ardei copti).Un suc de portocale, sau mere.
Sau, poti sa combini cum vrei meniurile.

| Albnegru10 a răspuns:

Micul dejun ideal este: 4 albusuri de ou + 1 galbenus + o mica chifla din orz.

| Culinar a răspuns:

Buna,
daca nu esti la regim si esti in perioada de crestere si iti trebuie energie incearca asta, poti inlocui zaharul daca te deranjaza
_Mousse de ciocolata
http://www.preparatedevis.ro/2014/02/mousse-de-ciocolata.html