| anonim_4396 a întrebat:

Mie nu-mi face bine sa mananc cereale cu lapte la micul dejun, ma baloneaza si nu-mi tin de foame. E complet nesanatos sa mananc un ou prajit cu paine prajita in loc de cereale? Sau ce variante de mic dejun puteti sa-mi dati? Sa fie cat de cat sanatos si satios.

13 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Fructe, au fibre si dau un plus de energie. O salata de legume, ou fiert cu branza de vaci si paine neagra, iaurturi...

cami
| cami a răspuns:

Hraneste-te cu paine neagra. Unt, lapte, oua, salate de fructe.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu cred ca e foarte sanatos si satios un ou prajit si paine prajita. E micul dejun la englezi, daca nu ma insel...

leonardk
| leonardk a răspuns:

Pai chestia asta cu cereale dimineata e un moft dupa parerea bunicului meu care a murit la 97 de ani fara sa le afle gustul. Un ou prajit cu paine - cum sa fie nesanatos? Sa fie oare cerealele mai naturale in punga lor decat oul in coaja lui? Nu cred.

| hândel a răspuns:

Daca mamanci in fiecare dimineata, organismul se va adapta si-ti va placea. De la un timp am inceput sa mananc cereale cu lapte, desi nu mai sunt de mult copil. Uneori mai mananc nutella pe paine cu un pahar de lapte sau o omleta, clatite cu diferite umpluturi.

| just4fun_8801 a răspuns:

E sanatos dar nu in exces.Ai grija... pranzul este cam cea mai importanta gustare a zilei deci te sfatuiesc ca nivelul energetic (kcal) sa fie mai mare decat la celelalte mese

| Jupiter a răspuns:

Cel mai sanatos e sa mananci niste fructe sau o salata de legume(poti adauga niste branzeturi ca sa fie mai satios, sau sa o mananci cu paine).

| marcflo a răspuns:

Si eu iti recomand mai degraba, un ou, doua, paine prajita cu unt (nu margarina) si eventual o cana cu ceai sau lapte. Sau poti diversifica, cum fac si eu... dimineata gratar cu cartofi pai, la amiaza, dulciuri si seara. omleta si o cana cu lapte. si mai tarziu... fructe happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ouale sunt perfecte dimineata, fierte, prajite, omleta cu cascaval.
Cerealele sunt un moft, pe vremuri taranii foarte saraci mancau terci, adica malai fiert in apa ( si ala era sanatos, pentru ca nu continea decat malai, apa si sare ). Daca mananci suficiente legume si fructe n-ai nevoie de tot amestecul ala de cereale care numai natural nu e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunca cu paine, sau fructe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

2 felii de paine prajita cu pateu vegetal

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Balonarea poate sa vinaa de la lapte sau de la cereale cu tot felul de adaosuri de zahar si alte minuni.incearca iaurtul sau un mar pasat cu putina apa la blender + scortisoara impreuna cu cereale integrale (simple sau poti incerca muesli de la sanovita. le gasesti la plafar). Iar daca nu vrei asa poti incerca un sandvis din 2 felii de paine integrala ( dar uita-te la continut pe ambalaj, caci painea nu trebuie sa contina decat faina si drojdie) + 1 ou fiert cu rosie si/sau foaie de salata + cascaval sau telmea

| BuBuulicious a răspuns:

Peteul vegetal nu este deloc sanatos.Acesta se face dintr'un praf si doar adaugand apa.happy Iti recomand fructe, salate, paine prajita si ceai neaparat.happy