| Jessica1235 a întrebat:

Hello, cum poți scăpa de purici din casă? La locul meu de muncă se mai găsesc purici și din nefericire uneori mă trezesc cu aceștia și la mine acasă, după puțin timp observ că dispar dar eu aș vrea din prima zi să mă scap de ei, pot face ceva în legătură cu asta?

11 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Iti iei catrafusele si te cari dracu de la serviciul ala
nu inainte de a le face reclamatie la sanepid

| Jessica1235 explică (pentru Brizbriz):

De cărat oricum o să mă car, dar întrebam în cazul în care o să mă mai confrunt cu puricii

| Brizbriz a răspuns (pentru Jessica1235):

Magazin de animale, sigur au si solutii anti-purici, pentru casa

eu nu am mai avut de mult, iar cand am avut, era o solutie care se dadea prin toata casa, pe jos, nu mai stiu cum se numea, si care steriliza puricii, moment in care in 3-4 saptamani scapai de ei

iar faza cu, purici in casa, e ca, daca aduci o singura femela gestanta, nu mai scapi de purici, pentru ca, puricii depun oua in crapaturile de pe sol, deci or sa se auto-perpetueze

| Jessica1235 explică (pentru Brizbriz):

Da, și eu m-am gândit la asta că dacă aduc una care face pui o să mă umplu de ei, sper să nu pățesc asta. De obicei îi prind în primele ore, adică când simt că mă pișcă ceva mă uit și îl prind, de cele mai multe ori așa i-am prins.

| Brizbriz a răspuns (pentru Jessica1235):

Da, stiu sentimentul, foarte nasapa

| nukeyly a răspuns:

Mergi la un magazin veterinar solutia de purici se dilueaza in cativa litri de apa care ii pulverizezi pe zone puricele moare la contact. Sa nu-ti faci ceai ca nu-i recomandat.

Sau cu generator de ozon[NU PROFESIONAL ca te poate rupe la buzunar 10-30.000 ron, cauta pe tub de quartz astea au viata lunga, nu pe placi astea is mai ieftine] se gasesc in comert [vezi sa-ti acopere camera mc intr-un timp decent, asta ii da si pretul], se gazeaza camera inchisa, pui carpa jos la usa, cand deschizi aerisesti mirosul de clor, ozonul intra peste tot si rupe legaturile de ADN ARN deci tot ce-i VIU in camera se duce la GOD, de la pisica la furnici la mucegai bacterii virusi sau miros de fum de tigara.
Ozonul are si aplicatii medicale benefice.
https://www.youtube.com/watch?v=QLhphGuQsz0

| Jessica1235 explică (pentru nukeyly):

Mulțumesc pentru răspuns big grin

| MorcovMajestic a răspuns:

Exista solutii speciale

| Jessica1235 explică (pentru MorcovMajestic):

Da dar purici se ascund bine, mai ales fiind foarte mici, o să aibă efect?

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Jessica1235):

La mine a mers, eu am avut casa data in chirie si am primit-o inapoi plina de purici ii simteai noaptea cum se plimba pe spatele tau
Am uitat numele solutiei am luat de la farmacie parca am dat zilnic pana au disparut
Se ascundeau in orice crapatura, foldurile de la cearceafuri m-au facut cu capul

| Jessica1235 explică (pentru MorcovMajestic):

Bine, mulțumesc de ajutor, o să încerc când voi mai avea nevoie happy