| Mary008 a întrebat:

E putin ciudat sa scriu asta aici,dar vreau sa aud si niste pareri din partea voastra. Cer mare seriozitate!
De ceva timp am o teama/frica in legatura cu treaba mare. Aceasta teama apare in momentul in care plec undeva mai departe de casa[scoala, etc.] Sa va explic..acum cateva luni,ma trezesc dimineata sa plec la scoala,nicio senzatie ca ar trebui sa merg la toaleta,si cand ajung la scoala incepe sa ma doara burta,sa am crampe,etc. In prima faza am crezut ca e de la menstruatie pentru ca eram si in acea perioada a lunii. Am stat o ora si ceva cu acele dureri pana cand mi-am dat seama ca m-am stricat la burta. Baia scolii nu o poti folosi deoarece acolo stau cei care chiulesc de la ore sau fumeaza,etc...Mi-am luat ghiozdanul si am plecat acasa. Drumul mi s-a parut unul foarte lung[asteptat in statie de autobuz+mers din statie pana acasa] si aproape sa nu ma mai pot tine. Un foarte mare chin.
De atunci am o permanenta teama sa nu mai fiu pusa din nou in aceeasi situatie. La inceput aceasta frica era una usoara,dar in timp s-a intensificat. Mentionez ca de fiecare data cand plec,merg inainte la toaleta dar gandul tot acolo imi sta,sa nu ma treaca treaba mare. Am citit ceva pe internet,de anxietate,as vrea sa stiu daca se poate ajunge pana la aceasta boala si cum sa scap de aceste ganduri rele care ma nelinistesc.

Nu stiu cati dintre voi ati avut rabdare sa cititi tot, dar as aprecia daca ati veni cu un sfat.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Inainte sa pleci la scola, ar fi indicat sa te duci la baie si sa iti faci nevoile.
Esate imposibil ca la scoala sa nu poti folosi wc-ul.
Un obicei prost avea fiica mea, statea la scoala fara sa se duca la toaleta, cand ajungea acasa, se plangea de dureri de burta.
Pana am observat care si cum sta treaba si am avut o discutie serioasa cu ea, mentionez ca era la liceu.
I-am explicat ca nu este bine sa stea 6-7-8 ore fara sa-si faca nevoile fiziologice ca dauneaza.
Asa ca, dimineata se trezea cu o ora mai devreme, statea in baie si isi facea datoriahee hee
Incearca sa te inveti sa stai dimineata la baie mai mult chiar si cu apa curgand.
O seara bunahappy

| Mary008 explică (pentru caramela):

Am mentionat ca inainte sa plec undeva, mereu stau la toaleta, insa nu-mi vine pe moment ..multumesc de sfat. o seara placuta si dumneavoastra.

| n1n1o a răspuns:

Buna, am citit tot :*
Parerea mea: problema este doar in mintea ta (daca te-ai stricat acum ceva timp la stomac acum nu o sa te strici in fiecare zi) acum depinde doar de tine cum vei trece peste asta probabil daca continui asa o sa faci o fobie din asta adica o sa-ti fie teama sa mai pleci undeva mai departe de casa pentru ca o sa stai cu gandul ca daca te strici iar la stomac nu ai timp sa ajungi repede acasa, incearca sa nu te mai gandesti mereu la asta si va fi ok.