| Andwta a întrebat:

Hello!
Vreau sa va intreb ce mancati in cele 3 mese ale zilei?
Ce preparate sa mananc seara si ce nu?
Multumesc pentru raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Rika2019 a răspuns:

Buna! Vezi aici ce inseamna o alimentatie corecta si sanatoasa. Gasesti si un model de meniu https://suntmamica.com/alimentatie-corecta-model-de-meniu-pentru-o-zi/

11 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Daca nu vrei sa te ingrasi, ar fi bine ca seara sa incerci sa eviti carbohidratii.

| anonimg a răspuns:

Seara poti consuma salate.
Mie imi ajung acum 2 mese pe zi.

| aimullah123 a răspuns (pentru wildthing):

Nu trebuie sa evite definitiv carbohidratii din alimentatie, uite de ce.
Carbohidratii reprezinta sursa principala de glucoza din sange si constituie carburantul esential pentru toate celule corpului si singura sursa de energie pentru creier si globulele rosii ale sangelui.
Carbohidratii aprovizioneaza corpul cu energia necesara pentru functionarea acestuia.
Carbohidratii sunt la fel de importanti pentru o sanatate buna ca si alte substante nutritive, cum sunt proteinele. Si au acelasi numar de calorii ca si proteinele: 4
Se recomanda ca aproximativ 60% din caloriile zilnice sa provina din carbohidrati simpli si complecsi.
Desi nu exista un standard oficial, se recomanda a se consuma minim de 50g de carbohidrati/zi pentru a se evita cetoza, o afectiune legata de acidul din sange, care se poate produce cand grasimea proprie este utilizata in principal pentru energie.

| wildthing a răspuns (pentru aimullah123):

Tu ai citit cu atentie ce am scris eu? Unde am scris ca trebuie sa evite definitiv carbohidratii?

| JicaContra a răspuns (pentru wildthing):

Te sustin, ai spus NUMAI SEARA, nu sa renunti la carbohidrati definitiv!

| Andwta explică (pentru wildthing):

Mersi

| Andwta explică (pentru aimullah123):

Multumesc

| blackno1 a răspuns:

Pe mine ma ajuta sa imi iau mancare din piata. Daca nu merg pana acolo mananc doar pufuleti zilnic

| aimullah123 a răspuns (pentru wildthing):

Hai man nu incerca sa o mai dai la intors. Ai scris "trebuie sa eviti carbohidratii". Numai ca nu ai folosit "definitiv" dar tot acelasi lucru se intelege pentru ca a evita inseamna a indeparta, a se feri de...

| aimullah123 a răspuns (pentru wildthing):

A corect. Ai scris "Seara".
Atunci iarta-ma! Am gresit eu.
Dar asa ca chestie, daca ziua mananci carnati si seara mananci salata tot o sa te ingrasi. Deci renunti degeaba la carbohidrati seara.
Eu am slabit doar renuntand la alimentele care m-au ingrasat adica : cipsuri, carnati, fripturi de porc, prajeli, mezeluri, etc. In mare parte carne de porc.

| Andwta explică (pentru Rika2019):

Multumesc! E foarte util site-ul