| FlorinDumitras a întrebat:

Am o mare problema, adica asa o consider eu, am 15 ani 1, 77 inaltime si 57 de kg si sunt foarte slab, adica maini si picoare foarte slabe, se vede putin si pe fata mea ca-s slab, mananc aproximativ doua mese pe zi la scoala mananc rar, când ajung acasa mananc supa si felul doi iar seara mananc inca odata felul doi si cam atat, spuneti-mi va rog cum sa fac cu mâncatul, adica vreau sa pun neaparat inca vreo 5-6 kilograme. Spuneti-mi va rog ce ar fi bine sa mananc dimineata, când vin de la scoala si pe parcursul zilei. Tin sa precizez ca nu stiu de cand n-am mancat fructe, va rog sa-mi faceti un program cum sa mananc : Dimineata mananci X, la amiaza X. Multumesc.
Dau funda celui mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Programele sunt foarte greu de tinut, dar daca vrei neaparat unul, iata-l:
Dimineata doua felii de paine cu branza sau cascaval sau carnita (nu mezeluri, si carne fiarta, inabusita sau uneori la gratar, facuta in casa), unt (niciodata margarina), neaparat o cana de lapte (dulce s-au batut, iaurt, etc) si un fruct (sau macar un pahar de suc de fructe facut in casa). La scoala, daca nu itie foame, nu trebuie neaparat sa mananci, desi ar fi bine sa ai in fiecare zi un mar in ghiozdan, precis vei gasi timp sa il mananci.
La pranz ciorbita sau supa, felul doi si neaparat o portie mare de legume sau fructe (2-3 mere sau pere sau portocale sau 2-3 rosii, o salata mare de varza sau salata verde, sau e iti place tie). La jumatatea distantei dintre pranz si cina e bine sa mai mananci ceva lactate (o cane de lapte, un iaurt, dar ai grija nu porcarii din comert, ci din piata de la tarani). Seara poti manca un felul doi si obligatoriu o portie cat mai mare de legume crude.

9 răspunsuri:
| xByte a răspuns:

Vrei sa te ingrasi? Nu faci sport, iesi din casa cat mai putin, bagi dulciuri + shaorma cu cat mai multe sosuri, chips-uri, si mananci cat mai mult posibil si fara program. Daca faci cum am spus eu mai sus, o sa ajungi sa scrii tot aici pe TPU cum sa slabesti laughing big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru xByte):

Și o să ajungă schelet cu burtă, la ce spui tu.

| xByte a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sa te anunt dar grasimea se distribuie intotdeauna proportional, iar un regim dezordonat + mancare grasa o sa ii aduca greutate in plus, mult mai repede decat un regim sanatos. E de ajuns sa manance seara tarziu 2-3 dulciuri si o sa prinda greutate foarte repede, fiindca mai ales pe timpul serii, arderile sunt foarte scazute. Cand eram mic am avut aceeasi problema legata de greutate, si tot ce am facut a fost sa mananc multe porcarii la orice ora ( explicit nu aveam program de masa ) si sa evit activitatile fizice, iar in 2 saptamani deja pusesem 10kg pe mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xByte):

Te invit în clasa a 7a la orele de bio.

| Canndii a răspuns:

Ti-as recomanda mâncare sănătoasă, ci nu grasă
Dimineața încearcă sa mănânci niște cereale cu lapte, daca nu iti plac poti mânca un ou fiert cu niște șuncă, salam, cremwurști și câteva legume cum ar fi roșii, castraveți, ardei, Etc, mănâncă ce iti place, daca ai chef ca dimineața sa mănânci sarmale cu peste, mănâncă, numa' sa mănânci.
La scoala iti poti lua un sandviș cu ceva in el, iar cand ajungi acasa mănânci ce mănânci tu de obicei, cum ar fi supa, apoi ceva, nu stiu... orice

| Andrei7447 a răspuns:

Daca tii neaparat sa te duci la doctor, asa cum spune prietenul nostru mai jos, fa-o, nu ai nimic de pierdut. Parerea mea este ca daca tu te simti sanatos si nu ai nicio problema nu este rostul, o varianta ar fi tipul tau somatic, ectomorf mai exact, adica un om al carui corp este slab si pune foarte greu tesut adipos si masa musculara. Intereseaza-te pe google cautand "Tipurile somatice ale omului"

| FlorinDumitras explică (pentru Andrei7447):

Nu ma simt deloc bolnav dar sunt foarte slab siiii vreau sa par mai solid putin nu scleptoman, intelegi? As vrea un program cum sa mananc, eu mananc foarte haotic...

| Hunt_Lexy_1995 a răspuns:

Eu îți recomand să mergi la medic. Poate nu este o problemă care ține neapărat de cantitatea de mâncare. Există persoane care nu se îngrașă oricât de mult ar mânca, așa că un medic știe mai bine. Îți recomand să mănânci un mic dejun consistent. Nu se spune degeabă că masa de dimineață este cea mai importantă a zilei.

| FlorinDumitras explică:

Vreau sa mentionez ca daca nu mananc o zi intreaga nu mi-e deloc foame.