| dirtyraccoon a întrebat:

Help, help! Am varsat superglue pe birou, am dat cu acetona si au ramas urme albe....pls help...

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, superglue se putea indeparta mai usor decat urma de acetona.

Acum n-ai decat sa slefuiesti usor suprafata cu hartie abraziva fina (granulatie peste 200), pana ce dispare pata, dar lacul de protectie sa nu dispara complet.
a - Daca reusesti, stergi praful cu o carpa umeda si lasi sa se usuce. Dupa uscare, poti da luciul inapoi cu orice solutie de curatat mobila sau chiar si precat putin cu lumanare si lustruit cu o bucata de blana de miel.
Daca ai mana fina si noroc, atunci urma acetonei.

b - Daca la slefuire cu panza abraziva se ia lacul pana la lemn, atunci stergi praful cu carpa umeda si lasi sa se usuce complet. Dupa uscare se aplica cu o pensula putin lac incolor, sa acopere lemnul pana la nivelul restului lacuirii. Se lasa 24 ore sa se usuce, dupa care i se da luciu, la nevoie.

| dirtyraccoon explică (pentru Bula):

Multumesc mult de tot!

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Iti cumperi autocolant si l-ai înnoit complet; sau măcar partea orizontală a biroului (unde este pata).