| lipsadeocupatie a întrebat:

Het TPU! :*... Spuneti.mi un desert simplu, usor si gustos...dau funda! :* :* :*

Răspuns Câştigător
| whiteOdrink a răspuns:

Http://www.adihadean.ro/2011/05/tarta-cu-ciocolata/
Crede-ma, e ceva de vis! =p~

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! cel mai usor desert mi se pare crema de zahar ars.e chiar foarte simplu, asa mi se pare mie....si nu trebuie prea multe ingrediente..lapte,oua zahar si ceva arome.
UN LITRU LAPTE
8 oua, 3oo de grame zahar si ceva arome.
pui o cratita de inox/smaltuita pe aragaz, adaugi zahar jumate din cantitate si faci un caramel, apoi tapetezi peretii cratitei cam o palma, lasi sa se raceasca, apoi bati ouale bine, adaugi restul de zahar, arome si laptele la urma, dupa ce caramelul e racit, adaugi laptele cu ou in cratita lasi la cuptor 35-40 de minute, inainte aprinzi cuptorul, dupa ce ai scos crema, o lasi sa se raceasca si apoi o bagi la frigider, e un deliciu pe vremea asta caniculara..mult succes!
O seara buna!

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Desert rapid (doar) cu budinca si frisca

Ingrediente ( 2 portii )

500ml lapte
3 linguri de zahar
1 plic praf pentru budinca de ciocolata
2-3 stropi esenta de rom
250ml frisca

Preparam budinca conform instructiunilor de pe plic si o lasam sa se raceasca ( puneti o folie deasupra sa nu faca pojghita).

Cand este rece ( nu o lasati sa se intareasca doar sa fie rece ) adaugati frisca lingura cu lingura, amestecand peste cap ca si la blatul de tort. La sfarsit puneti esenta de rom.
Decorati cu ciocolata si puneti crema in cupe la rece o ora.

Observatii:

Puteti sa faceti la fel cu budinca de vanilie si sa alternati culorile in cupe.

| Măduuțaa a răspuns:

Buna! Caimac si clatite sau gris cu lapte si bineinteles salata de fructe care se face in 10 minute.

| EuSiDoarAtat123 a răspuns:

Pai cumpara niste foi din comert si punele la cuptor timp de 40 minute. Dupa cumpara crema de frisca si bate-o pana se transforma in frisca.Amestec-o cu putin iaurt natur.Asambleaza asatongueune o foaie dupa pune frisca cu iaurt(poti pune si fructe intre sa dea aroma mai buna) si tot asa... Pune-l la frigider 2 ore si pudreazal cu zahar pudra...

E extraordinar tortul si este bun pentru caldurile acestea

| strazi1 a răspuns:

Tiramisu, e foarte usor de facut, si nu necesita foarte mult timp de pregatire.

| xmadutssu a răspuns:

Clatite,salata de fructe, budinca...thinking cam atat imi vine acum in minte. pupici:*

| alynadulcik a răspuns:

Mai simplu decat salata de fructe nu cred ca existabig grin si checul este foarte simplu de facut...clatitele...si mai sunt multe.dar astea sunt cele mai usoare:*