| MUFFIN0000 a întrebat:

Hey am o problema.Doctorul mi-a recomandat sa mananc peste.Problema e ca nu imi place gustul pestelui.Imi puteti spune un soi de peste bogat in vitamine si celelate si cum pot sa nu simt gustul? Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Care este motivul pentru care doctorul te-a pus sa mananci peste?

Pt ca vitamine nu prea sunt in peste, decat cateva si si alea cu semnul intrebarii, omega 3 si cam atat bun...

In rest, din cele specificate de respondentii anteriori, pastravul si somonul sunt in general de ferme piscicole si se luta cu aceleasi probleme ca si puiul si vaca: antibiotice din greu, hormoni si derivati hormonali, alte rahaturi chimice, pesticide, etc. Iar tonul, pentru ca teoretic este de ocean, are marea calitate de a strange mercurul in corpul lui. Daca vine la conserva vei primi si aluminiu.

Daca problema ta este omega 3, eu m-as uita la nuci si seminte. Ca-s pline de asa ceva.

In plus se spune ca gustul acela ar fi generat de omega3.

Deci? Din ce motiv?

| octav005 a răspuns:

Incearca macrou

| Daniel9988 a răspuns:

Poate s-a referit la faptul ca ai nevoie de Omega 3 daca te.a pus sa mananci peste.Sunt la farmacie pastile.Dar daca e alt motiv(ceea ce nu cred), pune peste peste usturo...care diminueaza gustul.

| darrio2007 a răspuns (pentru Daniel9988):

Stiam ca se pune usturoi peste pește.

| ToANewUnderstanding a răspuns:

Pastrav, e printre cele mai sigure soiuri, deoarece este sensibil si nu creste cu tot felul de stimulenti.
Incerca sa pui (storci) lamaie peste el. (eu asa fac cand nu imi place gustul big grin)

| Ioanaaaa33 a răspuns:

Bună! Eu îți sugerez să mănânci ton. E cel mai bun dintre toate soiurile de pește crede-mă!

| Marianștimpar a răspuns:

Somonul! Este cel mai bun peste din partea mea! Este putin cam scump, dar merita!