| PanaDeIdei a întrebat:

Hey! Mie imi place mult sa gatesc, dar m-am cam saturat de mancarurile pe care le fac de obicei...tot felul de tocanite, cartofi, bruschette, oua umplute, briose etc. As vrea sa incerc ceva nou, usor, ca tot e vara, vacanta! Aveti ceva idei? Imi puteti da niste site`uri, sau retete?
Multumesc.
Cele mai interesante primesc funda big grin

Răspuns Câştigător
| armaciudi a răspuns:

Prajituri care sa arate amuzant,de exemplu:salam de biscuiti in forma de broscuta,buburuza.
ciuperci umplute cu branza[cas],cartofi rantaliti,cartofi cu oua,musaca,paste de toate felurile,salate[taraneasca,de boeuf.]

site-uri gasesti, nu trebuie sa iti dau eu, doar scrii ceea ce vrei sa faci in google tongue

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| KoRoGirl a răspuns:

Asta e o prajitura care se face foarte usor, uite...Ingrediente

110 gr unt topit
140 gr biscuiti macinati ca pesmetul
65 gr nuca cocos
170 gr fulgi sau chipsuri de ciocolata
100 gr nuca taiata marunt (dar nu macinata!)
400 ml lapte condensat

Preparare

1. Intr-o tava de 20 x 20 cm puneti toate ingredientele, in straturi, in ordinea data in reteta. Pentru ca straturile sa iasa mai bine le puteti nivela cu dosul unei furculite.
2. Dati la cuptor la 180C pentru 35 minute.
3. Lasati sa se raceasca complet, apoi puteti sa o taiati patrate. Se pastreaza la frigider.

| Diaste a răspuns:

Incearca pe http://www.gustos.ro/, www.reteteculinare.ro/, www.egustos.ro/... aici gasesti o gama larga de retete si poti alege ce iti place:D