| MadQueen a întrebat:

Hi TPU! Se apropie pastele si trebuie sa vopsim ouale! Am si eu o intrebare legata de oua :
1. as dori sa fac cateva oua mai speciale si sa le vopsesc cu tempera ( acuarele laughing ) Le mai pot manca dupa aceea? Adica, exista posibilitatea sa intre prin coaja si sa fie toxic?
2. Daca le vopsesc ( tempera ) si apoi sa le dau cu lac, ca sa nu se duca vopseaua mai sunt bune de mancat?
Ms celor care raspund. Fundita happy

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Nu le mai mananci daca le dai si cu lac! Vrei musai sa mananci acele oua? Doar le faci pentru ornament estetic!

| NN_9003 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa le vopsesti cu asa ceva. Acuarelele alea sunt toxice.
Totusi, de ce nu folosesti vopsea speciala pentru oua? happy

| Gamer a răspuns:

1.Am vazut ca tempera nu sunt toxice dar mai bine fa un test cu un ou si vezi sa nu se vopseasca in interiorul cojii
2.Astea sunt oua nu unghii.Nu cred ca au ceva dar miros a lac de unghii.

| iulyspy a răspuns:

Incearca sa le faci in foi de ceapa :
Ouale se spala bine cu apa si detergent si se clatesc la fel de bine. Se sterg sau se lasa sa se usuce. Apoi, fiecare ou se uda pe locurile unde se aplica frunzulita sau frunzulitele dupa modelul dorit. Fiecare ou se coase sau se leaga intr-o bucata de ciorap subtire sau tifon. apoi se pun in vopsea (cel mai bine ies in vopsea verde/albastra dar si in rosie is faine) si se fierb acolo. dupa ce au fiert in frunzele de ceapa se scot din ciorap, se indeparteaza frunzele de ceapa ( se dau cu lac special pentru oua pentru un luciu deosebit)
n-am poze da ies superbe

| alex93_6985 a răspuns:

Cum sa nuwinking Doar le cojesti happy, coloreaza fara frica.
Ps: Paste Fericit