| anonim_4396 a întrebat:

Locuiesc in Italia si astia sunt obsedati de mancaruri, specialitati, chestii de astea, si ma intreaba mereu care este o mancare specific romaneasca.
Deci care e o mancare specific romaneasca?
Dau fundita

6 răspunsuri:
| clauss a răspuns:

Vestitele sarmalute, mamaliguta, smantana, pastrama, ciorbita sunca afumata cea din ardeal si bautura, palinca

| Peppy a răspuns:

Mamaliga,sarmalele romanesti.

| IceCube a răspuns:

Tu nu stii o mancare specific romaneasca?straight face
Sigur tu nu te-ai nascut acolo? Pai sunt sarmalele, mamaliga cu branza si smantana...

| SmileeBaby a răspuns:

Incearca... ciorba taraneasca, mamaliguta, sarmale, snitel tiganesc ( de snitel nu sunt sigur )mai avem destule... tot ce tine ce ciorbe, drob de miel si mai avem si prajituri. happy din ardeal este albinuta. prajitura cu miere :X

| LarisaTH a răspuns:

Sarmale

| LoGiTeCh_4388 a răspuns:

Pai mancaruri specifi romanesti sunt asa:
Sarmalutele.
Ciorbica cu legume.
Mamaliguta.
Ardeii umpluti(de obicei au umplutura ca sarmalutele)
O mancare traditionala de la noi din partea moldovei:Urzici.
Ciorbica de spanac.
Pestele(Salaul)
Supa de pui.
Gulas de vita(daca esti din partea unde traiesc maghiarii, TG.Mures etc.)
Cam atat imi vin prin minte daca imi mai vine vreo idee te anunt!

Bye!