| anonim_4396 a întrebat:

Mereu îmi ard hainele cu fierul de călcat! Oricât de puțin aș ține fierul, se ard, haine de bună calitate, scumpe. Menționez că, calc pe pat, asta ar putea fi cauza? Ce aș putea face să nu mai le ard?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Atim a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa iei o masa de calcat, calci mult mai bine pe ea.

Daca folosesti fier cu abur nu il folosi fara abur. Tine butonul de eliberare a aburului apăsat constant.
Adapteaza temperatura fierului in functie de materialul hainelor. Verifica si etichetele, unele haine nu se calca deloc. Daca e matase de exemplu aburesti fara sa atingi cu fierul.

Daca ai fier din ala mai vechi fara abur da-l la o temperatura mai mica si nu calca direct pe material. Mătușa mea inca foloseste genul asta de fier dar pateaza si arde. Ea calca cu o batista pusa intre fier si haina ca sa rezolve problema.

Daca ai un fier vechi eu ti-as recomanda sa iei unul cu aburi, calca mult mai bine, nu pateaza si atata timp cat e folosit bine nici nu arde. Nu trebuie neaparat sa iei unul foarte scump, si alea ieftine isi fac bine treaba

17 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Sa reglezi fierul cum trebuie si sa calci pe o masa de calcatlaughing Daca e dat prea tare arde instant orice.

| HadesSs a răspuns:

Setezi fierul de calcat infunctie de materialul din care este confectionat.

| gabicoo a răspuns:

Umbli la rotița de pe fierul de călcat și reduci temperatura de călcare. Pe rotită sunt marcate niște puncte de la unul la cinci. Ca să nu arzi hainele pune rotița pe două puncte. Pe eticheta oricărei haine exista un simbol cu fierul de călcat pe care sunt trecute punctele la care se calcă!

| Lorennn a răspuns:

Crerca nu este fierul de calcat de calitate. Si iti trebuie masa pentru calcat, nu pe pat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pune o carpa umeda, de bumbac, peste haine.

| Lukasssz a răspuns:

Poti pune o batistă pe suprafață hainei.Credema mamei ii mergea

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Lorennn):

Este Philips, l am luat acum un an si era cel mai scump pe care il aveau cei de la Flanco.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Atim):

Îl foloseam fără abur, mulțumesc mult ❤️❤️❤️

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îl reglez mereu, asta știu și eu, dar unele haine, în special, tricourile din material gen "plastic", tot le arde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Îl reglez mereu, asta știu și eu, dar unele haine, în special, tricourile din material gen "plastic", tot le arde...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îl reglez mereu, am denumirile materialelor, asta știu și eu, dar unele haine, în special, tricourile din material gen "plastic", tot le arde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Îl reglez mereu, am denumirile materialelor, asta știu și eu, dar unele haine, în special, tricourile din material gen "plastic", tot le arde.:/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru HadesSs):

Îl reglez mereu, asta știu și eu, dar unele haine, în special, tricourile din material gen "plastic", tot le arde!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Îl reglez mereu, asta știu și eu, dar unele haine, în special, tricourile din material gen "plastic", tot le ardeeeee

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Probabil fierul tau de călcat este setat la o temperatura foarte ridicată! Verifica asta, si incearca sa calci pe o masă de călcat, cu un cearceaf alb

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dai seama ca sunt unele haine care nu se calca, nu? Ar fi o idee sa mai citesti si eticheta hainelor inainte sa le calci...

| Emma30555 a răspuns:

Fierul de călcat poate fi dat mai încet sau mai tare ca temperatura. Pentru bluze fine subțiri da l la o căldură mai mica, la minim.