ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a întrebat:

Mi-a adus cineva niste malai de tara. Mult... vreo 10 kg. Am o cutie de tabla in care incap vreo 3.
Cum sa fac sa il pastrez pe celalalt in casa, fara sa faca gargaritze?
Balcon, nu am si chiar nu pot sa-l folosesc pe tot destul de repede, dar, nici nu ma indur sa-l arunc.

Răspuns Câştigător
| gratzy56 a răspuns:

Malaiul si faina se pastreaza intr-un loc uscat, in pungi sau vase din metal ori sticla, curat si acoperit, din cand in cand trebuie sa fie usor afanat, pentru a se fi aerisit. Se intoduce in interiorul vasului cu malai sau faina un obiect de fier, care da "raceala" si nu da voie sa se incinga malaiul sau faina.

14 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Mamaliga dimineata, la pranz si seara!laughing
Nu stiu cum sa-l pastrezi dar stiu cum sa-l consumi.laughing
Mamaliga salveaza poporul de criza!laughing

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Lumeeeeee...mamaliga gratis la Ardnaxur...pentru vreun an de acum incoloooo!

mira
| mira a răspuns:

Se pastreaza bine in frigider in borcan de sticla.

| cevabun.ro a răspuns:

În mod general, mălaiul și făina se păstrează în pungi sau vase de tablă/sticlă acoperite. Se țin neapărat în locuri uscate și răcoroase (chiar dacă nu ai balcon, poate ai o cămară sau o debara). Din când în când, se recomandă să amesteci mălaiul pentru a-l afâna. Se mai practică și introducerea în punga/vasul cu mălai a unui obiect mic de fier ca să nu permită mălaiului să se încingă.

La țară, mălaiul se mai ține în vase de lemn bine uscate și bine acoperite. Ca să nu ai surprize, porționează mălaiul în mai multe pungi sau vase și verifică-le periodic să nu aibă gărgărițe. În acest fel, poți arunca unul din vase dacă ai surprize neplăcute, dar nu se strică toată cantitatea.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. Mi-ati salvat mamaligile pe 5 ani de-acum inainte!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 explică:

@mira: asta, stiam, dar... 7 kg de malai! Imi trebuie un borcan imens si o camera frigorifica. Nu chiar pot sa blochez juma' de frigider cu blestematul de malai.
@Sensei: mancam destul de rar mamaliga. Nu suntem cine stie ce fani. De-asta ziceam ca ne ajunge 5 ani malaiul ala!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

In pungi de hartie si pastrate la loc intunecat si racoros.

| angella1972 a răspuns:

La bunicii mei se pun frunze de nuc si coji verzi de nuci.

| smaranta a răspuns:

Mai da si tu din el daca ti-e de prisos, sa mai puna si altcineva de-o mamaliga...laughing

| oz a răspuns:

Eu stiam ca se pune o lingura de inox9ceva din inox)... cel putin asa punea mama.

| marioBARCELONA a răspuns:

Cred ca se pune sare grunjoasa in el.Se separa prin cernut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pungi din hartie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie-mi place mamaliguta cu brinza, si mai merge mamaliguta in loc de piine la oua prajite ochiuri, la varza calita cu carnita si la sarmalute. Asa ca, stii cum se topesc cele 10 kg de malai pe care le ai? Nici n-o sa-ti dai seama cind se termina happy

| ilariagirls a răspuns:

Asculta, pune-l in pungi, si le pui in dulapdaca tot nu vrei sa folosesti balconul... a! inchide pungile