| RoxanaCher a întrebat:

Ce as putea sa mananc la micul dejun? M-am saturat sa mananc in fiecare zi acelasi lucru:cereale cu lapte si paine prajita! Ce as putea sa mai mananc?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

4 oua prajite impreuna cu vreo 4 felii de costitza, tot prajita, totul cu paine. Iar la desert, 2 felii de paine cu unt si cu gem sau miere. Totul stropit cu o cana zdravana de cafea sau de suc de portocale.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Inteleg ca vrei sa tii o cura de slabire, poti manca un ou fiert simplu sau salata, o felie de paine prajita cu branza de vaci, sau unsa in strat subtire cu unt cu o frunza de salata deasupra, cateva felii de ridichi, castraveti si rosii.Incearca o salata din : salata verde, spanac, putina ceapa verde, ridichi, un morcov mic dat pe razatoare, un castravete mic taiat, conserva de ton maruntit in suc propriu sau in ulei, boabe de porumb, mazare(din conserve), patrunjel verde tocat sau marar (sau amandoua), putin ulei de masline extra virgin, zeama de lamaie. Din aceste ingrediente alegi ce iti place. Poti face diverse combinatii, chiar cu o bucatica de piept de pui fiert sau gratar. Seara e bun un amestec din mere rase +morcov ras + o bucatica mica de telina rasa, toate amestecate cu putin iaurt degresat 1 %, sau chiar fara. Succes!

| Cσσкiє a răspuns:

Bună, Roxy. Păi, ceva mai uşor pentru dimineaţă, să nu ţi se aplece. Nişte ceai cu brânză, ouă fierte, caşcaval, şunculiţă ţărănească, salată de roşii cu ceapă, fructe, puţină şuncă prăjită(puţină, să nu ţi se facă rău), brânză, lapte(e foarte bun, are mult calciu), Almette, puţin Finetti la desert, halva. Iată o reţetă cu care să te trezeşti şi să te simţi tratată ca în Franţa: Ai nevoie de: o portocală, curăţată, fără pieliţe, un pumn de afine, de preferat proaspete, o lingură de iaurt degresat, 1 linguriţă de ulei de măsline, 1 lingură de agrişe şi o linguriţă de mierehappy.
Amestecă într-un blender sucul de portocală cu un pumn de afine. Adaugă restul de afine, iaurt, agrişe, ulei şi miere şi amestecă până la omogenizare. Uleiul din compoziţie este in mare parte sub formă de acizi graşi monosaturaţi, un tip de grăsime pozitivă, care spre deosebire de acizii saturaţi, nu cresc nivelul colesterolului din sânge. Cantitatea de proteine din agrişe este echivalentă cu cea dintr-un pahar de lapte, datorită concentraţiei mari de aminoacizi, asa ca te vei simţi sătulă si în plină formă. Poţi încerca cu un croissant de la SevenDays, e delicios. Poftă bună! :X

| DeNyyy a răspuns:

Pai. poti sa iti faci un sandwichy.niste fructe.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Poti sa manaci sandwiciuri cu sunca si cascaval sau sa-ti fierbi cremvusti saupaine prajita cu unt si dulceata sau ou fiert...

| KidDu` a răspuns:

Pai : - ou fiert / prajit. paine prajita cu unt si gem [ sau miere ] [ cu ceai sau lapte ]. sandwich`uri. legume. fructe. iaurt. omleta. salata. rosii. castraveti. branza. lapte cu cacao [ sau ciocolata calda ]. nu stiu. sper sa imi dai si mie o fundita big grin:*
P. S : Nu uita ca micul dejun este cea mai importanta masa a zilee :*Pofta bunaabatting eyelashes

| MikyMi a răspuns:

Ou fiert, branza topita sau feliata, paine prajita cu unt si ceai de tei, cumpara alt fel de cereale sau fa laptele cu cacao...

| Helene a răspuns:

Senvisuri din alea` facute la SendwickMaker.Sunt gustoase:iti dau si niste retetewinking
1.cascaval,sunca,margarina:Ungi felia de paine cu margarina pui cascavalu` si suncahappysi adaugi cealalta felie de paine
2.salam,margarina/unt,rosii,castraveti murati:ungi felia de paine, pui rosiile, salamu`hee hee si castravetiihappy
Fa si tu alte combinatii
Uite o idee trasnitahee hee:Unt/margarina si ciocolata sau cacao praf.Iese o minune.

| hrdcore a răspuns:

Cereale cu paine si lapte prajit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citisem pe undeva ca un mic dejun in stil american, bacon si oua, ar fi o buna sursa de energie pentru o zi noua.
Am gasit si o poza, poate te inspira... http://www.cegatesc.eu/? p=2397

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... exista niste cerelale cu fructe uscate sau fulgi din aceia de ovaz care le poti manca cu un iaurt...sau un senvis cu branza topita cu un mar sau orice alt fructwinking