| sanovita a întrebat:

O intrebare: am ciocolata italiana Baci - cu crema de alune si o aluna intreaga deasupra - le-am primit bineinteles cu putin timp inainte sa fie expirate si luna asta deja sunt expirate.
N-am ce face cu ele nu pentru ca sunt expirate ci pentru ca mie imi dauneaza aceste dulciuri care sunt total nesanatoase dar ce vreau eu sa intreb este: daca iau doar aluna intreaga din ciocolata ca s-o consum, ar fi ceva rau? si fiind expirata? Nu ca mor dupa alune, eu si asa nu obisnuiesc deloc sa mananc alune nefiind de buzunarul meu dar intreb si eu, ce s-ar intampla totusi daca as consuma alunele expirate?
Rog raspunsuri sincere si multa seriozitate!

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Incearca o aluna --- daca are gust de ranced sau de mucegai, nu le consuma.

| Hassel a răspuns:

Termenul de garanţie e pus mai mult pentru laptele din ciocolată, sau pentru ciocolată în sine. Alunele ţin mai mult. Deci nu-i problemă, poţi să o mănânciwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ciocolata in niciun caz sa nu o consumi, cat despre alune le poti consuma.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent ce ti se recomanda totul este pe riscul tau. Aici nu ceri sfatul medicului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca incerci vei afla toleranta organismului tau. Dar asta nu va insemna neaparat ca organismul nu a intampinat probleme; Totul e pe riscul tau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa incerci o aluna pe vreun catel din apropiere. Sa vezi asa cum reactionaeza... laughing

| NCN a răspuns:

Freate am mancat ciocolata expirata cantitate mare pot zice (3-4 ori) nu am nimic nu patesti nimic dupa parerea mea.Acum depinde de corpu tau cum reactioneaza.

| mihai1997 a răspuns:

..sa te strici la burta sau poate sa iti apara niste pete pe corp

| Razvan982013 a răspuns:

Daca ai consuma alunele "expirate" ti s-ar face rau. cel mai probabil organismul tau nu lear accepta si o sa vomiti straight face