| Leocerba a întrebat:

Pentru cei care gatesc cu lavanda: de unde va procurati florile de lavanda? Obisnuiti sa cumparati petale de levantica de la magazinele naturiste? Totusi, nu sunt cam scumpe?
Am in gradina lavanda, n-o stropesc cu insecticid, e foarte curata dar nu stiu daca o pot folosi la inghetata, praji, cocktailuri, salate, ma rog, pe unde o mai mișmașuiesc eu.
Exista o levantica speciala, de cultura, pentru ceaiuri si mancaruri sau?

Răspuns Câştigător
| codrinstefan2103 a răspuns:

Din ce știu eu doar levănțica englezească (angustifolia) este folosită în comerț, restul din familia Lavandula sunt mai mult ornamentale. Oricum, dacă o cureți bine bine bine poți încerca să o folosești, nu-i toxică sau ceva de genul. În Iași am văzut petale de levănțică în magazinele Plafar, dar erau destinate ceaiului (uscate și mărunțite) și nu erau scumpe. Dacă te hotărăști să o folosești pe cea pe care o ai în grădină, neapărat las-o la înmuiat, o clătești bine că aerul nostru e realmente otrăvit și doar bunul Dumnezeu știe ce chimicale stau pe floare.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

La mulţi ani, femeie!
http://i.imgur.com/A4pcGK4.jpg

NOname
| NOname a răspuns:

A, şi "...în trecut se credea că florile de levănţică aduc fericirea aceluia care le poartă. Nici puterile sale curative nu au fost puţine – ea a fost folosită de-a lungul timpului ca antiseptic, antibiotic, antidepresiv, sedativ şi detoxifiant."
http://i.imgur.com/rMlthkz.jpg
Să fii sănătoasă, parfumată, fericită şi să fie papa bun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, eu folosesc miere de lavanda ca sa aromez chestii... vrei un borcan? Hai, ca e romaneasca, de la un prieten apicultor.

| Leocerba explică (pentru anonim_4396):

Da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Boon, cand vii pe litoral sa faci namol, sa ma anuntiwinking

| AnGeL4993 a răspuns:

Stiu eu! trebuie s pui intr-un loc special unde sa nu umble nimeni si sa o laci sa se usuce si dupa ai poti sa faci ce dorsti cu ea! asa fac si eu ca am si eu levantica in ograda!

| Leocerba explică (pentru AnGeL4993):

Doream sa aflu daca lavanda pentru bucatarit este din acelasi soi cu lavanda de gradina sau e ceva mai special.
Cand se culege si cum se pastreaza, asta stiu, cat de cat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnGeL4993):

Daca ai vreo distilarie prin urbe, poti sa faci o "vodca de lavanda". Pui petale la macerat, cu nitel zahar si drojdie, si dupa o saptamana o dublu distilezi in instalatie de cupru, neaparat. Iese o esenta minunata, poti sa o bei si asa laughing

| Leocerba explică (pentru anonim_4396):

Si nu mai fac molii, mda?
Acum, serios, levantica n-am folosit-o in bauturi, ocazional in cocktailuri, mai mult vizual a avut efect. Dar in deserturi, e de vis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Eu am folosit-o... iese o pinacolada din ea de le imbat si pe nevasta-mea, si pe sora-mea, si vreo 3 verisoare din ea, ha, ha. Si nici nu stiu saracele de unde le-a lovit marfarul rolling on the floor