| Iyulia3712 a întrebat:

Recomandati-mi o bautura (ceai de preferat) care sa aiba efecte similare cu ale cafelei, adica sa aiba efect energizant. Sunt intr-a 8 a si vor urma multe nopti nedormite, asa ca vreau ceva care sa imi dea energie, dar care sa nu imi afecteze sanatatea. Stiti voi ca(,) cafeaua inegreste dintii si are un gust pe care personal nu il suport, de asta nu vreau sa incep sa consum. Cea mai buna alternativa primeste funda!

7 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Ceai verde este similar cafelei, are cafeină! Dar nu abuza! Găseşti la plafar, sau în magazine pliculeţe sau pachet. Plus că are efect antioxidant http://www.gandul.info/......ii-8315744

Trebuie să tratezi cauza şi nu efectul! Trebuie să faci un consult la medicul de familie sau oriunde la privat şi te va consilia în vederea rezolvării problemei tale. Îţi va prescrie un supliment gen supradyn pentru energie. N-ar strica şi un psiholog. Sănătate!

| Eastwood a răspuns:

Nu stiu daca exista vreun ceai cu un efect ca al cafelei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

multe nopți nedormite? e doar un examen, nu te mai agita atâta. nu consuma ceaiuri de genul pentru că nu-ți fac bine la vârsta ta.

| Iyulia3712 explică (pentru anonim_4396):

Pai de asta am cerut un sfat aici, nu am de gand sa beau ceai verde cum imi tuna mie. Iti dai seama ca acum nu voi abuza de asa ceva (daca voi recurge la solutia asta), poate doar vreo 3-4 cesti pe saptamana, din semestrul doi cand e mai obositor. Ok poate am exagerat cu "nopti nedormite", dar la ora 10 nu voi mai avea cum sa ma culc nicidecum, ca sa fiu bine odihnita. Probabil in ultimele 2-3 luni ma voi culca chiar si pe la 12-1 in unele zile, asa ca o sa am nevoie de o sursa suplimentara de energie, ca sa dau randament. Acum nu stiu cati ani ai sau la ce liceu esti, dar la mine profesorii pun o presiune enorma pe noi, aia de la alte materii gen istorie, geografie, biologie, cat despre aia de mate si romana iti dai seama ca ne rup. De exemplu, geometria in spatiu care trebuia predata la sfârșitul lui a 8 a ne-a fost predata la sfarsitul lui a 7 a. Si nu este "doar un examen", de anul asta depind o gramada de chestii, iar stresul si presiunea la care voi fi supusa este enorma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceaiul verde iti mananca calciul, nu ti-as recomanda, mai ales la varsta ta. O cescuta dimineata la micul dejun e okay, dar atat. Eu am trecut prin toate etapele: cafea, nes, ceai verde, negru, alb. NIMIC nu m-a ajutat mai bine decat:
1. hidratarea. incearca sa bei 2 litri de apa pe zi
2. sportul. am facut greseala de a crede ca sportul ma va obosi, dar nu e asaaaa!
Eu de cand fac sport si beau apa ma simt super bine si am mult mai multa energie decat pe vremea cand bagam 3 nesuri pe zi.
Incearca sa faci asta o perioada pls, si o sa vezi rezultate, iti promit. Nu ai ce pierde!

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu o cană de ceai nu e bai, e în regulă dar să nu abuzeze. Oricum, trebuie să te degrevezi de aceste probleme. Cred că şi internetul ăsta are un impact negativ asupra multor tineri de la vârste fragede. Cel mai bun e un consult la medicul de familie sau la oricare altul.

| Petrescu_Daniel_1999 a răspuns:

Incearca ceai verde, dar are efect antioxidant.