| anonim_4396 a întrebat:

Recomandati-mi un desert racoros si usor

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Capsuni(se gasesc la caserole) cu putin zahar brun si putina menta tocata pe deasupra. Poate si scoase de la frigider. Dar nu este cazul ca la temperatura camerei fructele au gustul mai pregnant si mai dulce.

12 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

crema de zahar ars servita rece.

doiny
| doiny a răspuns:

inghetata cu fructe.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

iaurt cu fructe.

| monicaclaudia a răspuns:

Desert hmmm pacat ca nu e vara.)) nu prea e cazul acum ca unul sa se gindeasca la ceva racoros.))cu frigul de afara

ok ingrediente pentru 2 persoane :
4 grame gelatina pentru dulciuri
125 de frisca proaspata ( daca e possibil aia fara zahar )
125 de grame de capsuni( cintariti dupa ce iai spalat si taiat )
3 linguri rase de zahar
preparare _
lasi 10 min gelatina in apa rece
treci capsuni prin frulator pin ce devin un pure
si adaugi zaharul si 25 de grame de frisca si adaugi gelatina amestecind bine toate componentele
pina una alta montezi frisca ramasa si incorporezi capsuni ( de sus in jos ) cu atentie ca frisca sa ramina montata
asezi tot in pahare de martini sau cum ti convine tie si bagi tot la frigider 30 min ( poti sa il lasi pina in momentul de servire )
POfta mare

| mariazet45 a răspuns:

salata de fructe cu un pic de frisca deasupra si un strop de coniac daca doriti nu e obligatoriu

| dorina a răspuns:

spuma de capsuni.

| LuS[z] a răspuns:

alba ca zapada

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crema de zahar ars! Nu e tocmai usoara sau dietetica, dar mie mi se pare desrtul ideal pentru vara...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mousse-urile de fructe sunt divine. Mai ales cele cu fructe de padure, sunt foarte racoroase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spumã de cãpsunu light

| clau44 a răspuns:

da, iaurtul light cu fructe

| Maria_9329 a răspuns:

Eu fac tarte cu aluat fraged, crema de vanilie si fructe, sunt usor de facut si foarte savuroase.