| LostInDreams a întrebat:

Hallo! Ma gandeam sa imi fac un mic desert rece(ca tot e cald afara). Ce imi recomandati sa imi iasa repede si usor?-ceva fara coacere, sau cu coacere la microunde, dar de preferat ceva rece! Mersi:X

3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Eu mi-am luat milkshake de la Dr Oetkerbig grin se pune in lapte si se serveste rece:X:X e fff bunwinking

| RoxAnana a răspuns:

Ingrediente:
» 4 oua;
» 150 g de zahar tos;
» 2 lamai;
» 10 g de gelatina;
» 2 kiwi;
» 75 ml de vin alb dulce.

Mod preparare:
Separati albusurile de ou de galbenusuri. Amestecati galbenusurile cu zaharul tos si amestecati-le la mixer pana cand pasta obtinuta capata o culoare crem deschis. Apoi adaugati vin alb, treptat, cate o lingura, amestecand continuu. Adaugati la amestec si sucul de lamaie, coaja rasa de lamaie si gelatina dizolvata in apa calda. Incalziti totul la foc mic, pana se ingroasa.
Amestecati bine, apoi adaugati albusurile batute spuma si lasati sa se raceasca. Serviti desertul in cupe de sticla, ca sa-i puneti in valoare culoarea, si ornati-l cu feliute de kiwi, lamaie, cateva fursecuri si frunzulite proaspete de menta.

1 pepene mic, galben;
piersici;
ananas din conserva;
portocale;
kiwi;
100 g migdale;
50 g miere de albine;
se pot folosi si alte fructe pe care le avem la indemana.

Mod preparare:

Fructele se spala, se taie cubulete potrivite si se asaza in cupe. Se orneaza cu miere de albine si migdale macinate. Salata de fructe poate fi servita cu frisca.

Ingrediente:
Ingrediente pentru 4 portii:
» 250 ml lapte;
» 250 ml frisca;
» 6 galbenusuri;
» 50 g zahar;
» 150 g ciocolata cu lapte;
» 50 g ciocolata amaruie;
» 50 ml espresso tare;
» 40 ml lichior de migdale (Amaretto);
» 40 ml coniac.

Mod preparare:
Etapa I: Se incalzeste laptele cu frisca. Galbenusurile se bat cu zahar in bain-marie. Se toarna treptat laptele si se bate cu telul. Nu se lasaa sa fiarba!
Etapa II: Ciocolata cu lapte se topeste in bain-marie si se lasa sa se racoreasca putin; se inglobeaza in crema de ou.
Etapa III: Se omogenizeaza inauntru espresso, Amaretto si coniac. Se raceste amestecand, in baie de apa rece. Se da la congelator 4 ore. La intervale de 30 minute se amesteca, pentru a nu se forma cristale, se inglobeaza ciocolata amaruie rasa. Se pun in cesti cate 3 portii de inghetata si se presara boabe de cafea.

Ingrediente:
Ingrediente pentru 4 portii:
» 3 nectarine;
» 50 g zahar pudra;
» 60 ml lichior de piersici;
» 200 ml frisca;
» 200 g iaurt.

Mod preparare:
Etapa I: Se cresteaza nectarinele, se asaza in spumiera si se plonjeaza putin in apa fierbinte. Se scot, se decojesc si se taie jumatati. Se scot samburii.
Etapa II: Pulpa de nectarine se taie cuburi si se paseaza cu zahar pudra si cu lichior de piersici. Se bate frisca. Se inglobeaza cu telul in piureu, impreuna cu iaurtul.
Etapa III: Crema se repartizeaza pe patru farfurii adanci de desert. Se orneaza cu felii de nectarine.

| Ballet a răspuns:

Inghetata happy una racoroasa:
* 5 linguri pulbere de ceai verde
* 200 ml lapte
* 200 ml frisca
* 200 g zahar.

Pregatesti asa:

1. Puneti pulberea de ceai in lapte si amestecati pana cand obtineti un amestec omogen.
2. Adaugati frisca si zaharul si amestecati bine din nou.
3. Puneti amestecul la congelator pentru mai multe ore.
4. La fiecare ora amestecati bine ingredientele pentru a nu se forma ace de gheata.
5. Este un desert racoros de vara excelent.
6. Pofta buna!

sper ca te-am ajutat:*