| Gekk0 a întrebat:

Salut, am o întrebare stupida.
M-am mutat nu de mult la bloc, la parter.
Am descoperit seara, când las lumina aprinsa pe pereti, unde bate lumina becului, apar niște insecte foarte mici, cât o furnică, ba mai mici. Și zboară. Nu cred ca sunt gândaci. Nu sunt mari deloc. Asta mi se întâmplă de când au venit căldurile. Are idee ce sunt și de ce vin în casa? Curat este. Help. Dacă aveți nevoie de poza va pot trimite.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Trag la lumină. Pune o plasă în geam.

| gabicoo a răspuns:

Pune plase anti insecte la fereastra si nu vor mai intra. Sunt atrase de lumina. E normal.

Locuiesti la parter. Daca acele insecte nu au intrat pe freastra atunci nu e bine.

| Gekk0 explică (pentru gabicoo):

Salut, plasa am, cred ca trebuie sa o schimb. Sunt asa de mici ca întra și prin plasa. Stau fix lângă tomberoane. Ceea ce e foarte stresant. Ai idee ce pot fi? Sper sa nu fie gândaci. Dar din câte știu aceea se comporta și arata altfel ..multumesc.

| gabicoo a răspuns (pentru Gekk0):

Stai cuminte nu sunt gandaci. Daca stai langa tomberoane poate fi musculita de otet.

| gabicoo a răspuns:

Cauta pe eMag ( sau pe ce site vrei tu - eu prefer eMag) aparat anti insecte cu Ultraviolete. Costa in jurul a 50 lei si te scapa de probleme.

| alina2k18 a răspuns:

Plasa la geamuri si dus gunoiul in fiecare searawinking daca subsolul e cam vraiste pot trage la tine tot felul de animalewinking

| Rihhana1 a răspuns:

Stiu insectele mentionate, si inteapa asa. Trebuie sa faci curat bine bine si sa dai cu spray de insecte.
Noaptea daca stai cu becul aprins deschide perdeaua sa numai intre in casa.

| Xaya a răspuns:

Sunt niste musculite care mai intra si la mine. La bucatarie s-au adunat o groaza in lustra si arata de parca as fi bagat ceva pesmet gri in ea. Vin in casa sa caute mancare, mai ales la bucatarie deci. Poti cumpara o lampa dinaia de gaze si nu scapi numai de musculite, ci si de tantari si muste mariwinking

| TehDevil a răspuns:

Musculitele respective trag la lumina si in special la culoarea galben-verde fosforescent.
Faptul ca esti situat in vecinatatea tomberoanelor nu te avantajeaza.
Curatenie poate fi in permanenta, dar ai umezeala, mucegai? Sunt atrase si de astfel de elemente.

| klewww a răspuns:

Alea sunt molii si trag la lumina simlplu da cu un spray anti insecte sau pune o banda