| Laur15 a întrebat:

Salut! Am un panou de curent vechi la bunici ce funcționează cu siguranțe fuzibile (ceramice ). Pe instalația de lumina sunt de 10 A, iar la prize 16 A. La prize se încălzește rău siguranța (faza) uneori chiar se arde. Are ceva daca aș pune siguranță de 20A? Țin să menționez că și instalația este antică, pe aluminiu. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu, normal trebuie să vorbiți cu firma de electricitate pentru a putea să schimbați tabloul de curent electric și eventual, discutați cu electricianul care vine cât ar costa să schimbați vechile cabluri de aluminiu.
Da, puteți pune o putere mai mare la siguranță, dar dacă în loc să sară o siguranță, ia foc priza sau mai grav aparatul electrocasnic aflat în acea priză?