| Laur155 a întrebat:

Vă salut! Am cumpărat o casă și as vrea sa schimb siguranțele fuzibile de la panou. Țin să menționez că este antic, la fel și instalația, este pe aluminiu. Urmează să fie schimbat tot. Siguranțele fuzibile de la ea sunt improvizate cu lițe înăuntru, ceea ce nu este deloc safe. Cat sa pun la lumina și prize?
10A respectiv 16A? Nu pot sa îmi dau seama pentru ca pe cele vechi nu se mai vede nimic.Mă gândesc că nu duce instalația mai mult de atat.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Se pune 10A pe iluminat si 16A pe prize in general daca are circuite separate.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inainte de a decide ce sigurante pui, trebuie sa verifici cate circuite pleaca din tablou. Chiar daca ai doar 4 sigurante, posibil in spate sa fie mai multe circuite, inainte se legau doua sigurante pe prize si doua pe iluminat, indiferent de numarul de circuite. De preferat ar fi sa pui cate o siguranta pe fiecare circuit.
Pe iluminat poti pune 10A, dar pe circuitele de prize pui 16A, 20A, 25A sau chiar 32A, in functie de cate prize sunt pe circuitul respectiv si cam ce aparate va deservi fiecare.
Formula de baza este P=UxI, cum U este 230, inmultesti cu amperajul sigurantei si vezi ce putere poate duce (rezultatul este in W, pe care ii poti afla pentru fiecare aparat). De exemplu, cea de 16A duce 16x230=3680W, adica cam cat o mașină de spalat si un frigider.
Ca si sfaturi suplimentare, pune o siguranta de 32 si o priza direct in tablou, va fi foarte utila daca ocazional vei vrea sa folosesti un consumator mai serios. Ca siguranta generala pune o diferentiala de 32A, iti poate salva viata. Nu ar strica nici o protecție la supratensiune, mai ales daca esti capat de linie. Daca nu ai impamantare, e un moment bun sa faci si asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Alea nu sunt sigurante fuzibile, sunt sigurante automate vezi ca nu sti ce sa schimbi, sigurante fuzibile sunt in aparate si sunt de 0, 4, 0, 6 a pana la 2, 3, 15 A sau mai mult se numesc fuzibile deoarece au fir lițat introdus in acea sticla care rezistă la fluctuatii de tensiune sunt sigurante temporizate sau rapide, alea rapide se ard repede la un șoc de curent, iar cele temporizate sunt facute sa reziste la variatii sau șocuri de tensiuni, cheama un electrician sa iti schimbe sigurantele automate sa nu dai foc la instalatia electrica daca nu sti ce sa pui acolo.

| carevaescu a răspuns:

Cel mai bine vb cu un electrician. Este extrem de important ca instalațiile electrice, mai ales panoul, să fie bine puse la punct să nu riști un scurt circuit și doamne ferește un incendiu.