| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salut.
Am un tricou albastru North face pe care am dat acum o lună, de fapt l-am pătat cu îngheța un cerc de 1cm2 și se vede urât. cum sa fac să dispară?
E de o luna pata. n-am insistat pe ea dar acum vreau sa insist pentru că arară urat, doar l-am spălat de 2 ori la mașină și atât, cum sa scot pata fara a strica tricoul?
Și în general cum pot scoate diverse pete de pe haine de diferite culori fara a le deteriora

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Dupa o luna e posibil sa nu mai mearga scoasa daca vorbim de ciocolata sau sirop inchis la culoare.Cand o haina se pateaza poti folosi detergent de vase pe moment sau imediat cand ajungi acasa.Torni pe pata si lasi asa cateva ore si apoi pui la spalat alaturi de altele(sau peste cateva zile, o saptamana etc. in functie de cum obisnuiesti.Eu am scapat astfel de multe pete fara prea mari batai de cap sau solutii speciale.

| Lucaaragiale23 explică (pentru dullcat):

Deci cum ar trebui sa procedez pentru a scoate pata?
Care ar fi pași și soluțiile necesare?
Dar menționez că nu vreau să stric tricoul sa îl decolorez sau altele, este posibil sa scap de pata sa nu se mai vadă deloc fara sa stric tricoul?

| dullcat a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Incearca cu solutie speciala pentru pete.Scrie instructiunile pe cutie.

| Florian80 a răspuns:

Da cu vanish pe pata si baga l in masina de spalat
Iese sigur!