| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Aveți idee cum se face sarea de lamaie?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sarea de lamaie, cu denumirea stiintitica ACID CITRIC este o pulbere incolora care se obtine chimic, intr-un laborator.
Asta este formula ei chimica:
C6H8O7

PS nu te lua dupa aberatiile userului de deasupra ca bate campul cu prostii.

| Dismally a răspuns (pentru Violleta2022):

Serios? Ia spune tu cum se obtine acest acid citric - chimic si intr-un laborator este cam vad, spune exact ce substante se folosesc big grin Lumineaza-ma si pe mine sa nu mai bat campii...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dismally):

Se obtine chimic! Am scris formula mai sus!

| Dismally a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai cum anume o obtii? Se pare ca tu pe la scoala n-ai invatat diferenta dintre chimia organica si cea anorganica big grin

| Dismally a răspuns:

In trecut se facea din zeama de lamai, e un intreg proces chimic, se pune acid sulfuric si alte substante pentru a putea obtine acel acid citric (sarea de lamaie). In zilele noastre se extrage din ciuperci din cate stiu.