| ricardosalvatoru a întrebat:

Salut! Cum pot sterge corect urmele de pamant de pe niste adidasi albi din panza?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca este pamant, atunci le poti spala in masina de spalat rufe.
Sa nu fie zgaraiata vopseaua, fiindca nu prea se pot vopsi.

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Se pot vopsi. Exista afaceri care se ocupa cu ingrijirea incaltamintei, iar printre servicii este si vopsirea pentru a-i aduce foarte aproape de aspectul initial.

| Bula a răspuns (pentru dullcat):

Da, dar vopsirea poate costa mai mult decat incaltamintea noua.

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Eu nu am avut parte de astfel de experiente.Nu mi-a cerut nimeni 5 milioane pentru un astfel de serviciu. Poate li se cere celor care se lauda in sus si in jos cu produse de la brandurile nimanui.Atunci e evident.La incaltaminte de cel putin o mie de euro nu cere nimeni 100 de lei pentru curatare, reparare si sau restaurare.

| Bula a răspuns (pentru dullcat):

Am o pereche de "Adibasi" cumparate de la piata cu 80 lei, la care s-a dus un pic culoarea (alba) si am intrebat la un atelier: cat costa vopsirea. Raspunsul a fost "60 lei, dar nu garantam cat va tine. In orice caz, nu va fi ca si nou."
Intr-adevar, la asemenea incaltaminte nu merita sa repari, daca se strica. Sunt imitatii ieftine de sezon.

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Inteleg.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se pot sterge, dar se pot spala!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii pui la masina de spalat... dar vezi sa nu mai aiba alte culori pe ei care ies la spalat. Patit

| dullcat a răspuns:

Buna.Astepti sa se usuce pamantul, daca e in strat mai gros, si il elimini apoi cu o periuta uscata (poti folosi una de dinti, care oricum trebuie schimbata la cateva luni). Pe urma ii speli. Poti face asta tot cu periuta, cu bicarbonat si de sodiu inmuiat cu detergent de vase transparent, sau detergent normal de rufe. Freci cu periuta si apoi clatesti. Ii poti pune si in masina de spalat dar nu e recomandat fiindca se vor dezlipi in timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Speli adidașii albi. Îndepărtezi noroiul cu mana sub jetul de apa.