| SofiaTeodorescu a întrebat:

Salut.Mi-a pornit alarma de la gaz din cauza aburului(mereu face asa). Gazul s-a oprit, am mers sa trag de acel buton rosu, acea valva dar era afara, nu aveam ce sa trag ca nu era in interior cum mi se intampla de fel.Ce sa fac?(sunt la zi cu plata la gaz)

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoti din priză aparatul acela de detectare a gazului si il introduci din nou in priză, aparatele acelesa sunt foarte proaste si se declanseaza dintr o eroare la orice miros in special la abur sau miros de spirt ne avand nicio legatura cu gazele, nu stiu de ce le au mai montat ca nu sunt bune de nimic si au costat si o poală de bani 300 lei.

| SofiaTeodorescu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am facut asa dar nimic...Si la centrala apare error A01...Proprietara trebuia sa faca saptamana trecuta revizia sau ce, nu stiu exact, ceva ce se face la 2 ani, ma gandesc pentru ca a intarziat s-au gandit sa opreasca gazul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SofiaTeodorescu):

Stai putin, tu ai centrală termică de apartament? Locuiesti in chirie? Suna prorietarul apartamentului sa ia legatura cu firma care a montat centrala ca de aceea sa declansat alarma la detectorul de gaze, ca sa stricat centrala.

| SofiaTeodorescu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Termica,in chirie.Nu cred ca e stricata centrala.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SofiaTeodorescu):

Scoate din priza timp de 1 minut centrala si după bagă o din nou in priza si vezi poate dispare eroarea.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoate si centrala din priza si se va oprii alarma la detector.

| SofiaTeodorescu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Bine.Multumesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SofiaTeodorescu):

Multumesc pentru funda ai rezolvat problema? Era de la centrală?

| SofiaTeodorescu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da...acum merge si gazul.Ciudat nu am patit asa pana acum.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SofiaTeodorescu):

A fost o fluctuatie de curent in bloc care a facut ca centrala sa dea eroare din cauza tewnsiunii de alimentare din priză caree a fost mai mare, bine ca nu s-a ars centrala, ea cand a simtit șocul de curent a intrat in protectie, si astfel sa declansat detectorul de gaze care este legat in serie cu centrala de aceea nu a sarit butonul roșu electrovalva de la aragaz, ce varsta ai? Ma bucur ca s-a rezolvat problema, o zi frumoasă.