| DeeaCarmen a întrebat:

Am avut o disputa azi cu cineva. Daca porneste alarma de la centrala, cum se pornesc gazele?
Stiu ca in afara apartamentelor este un cotor si la acel contor e un buton rosu. Acest buton se trage sau impinge pentru a porni gazele?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Acel buton este electrovalva care închide gazul când primește comanda de la senzor. Pentru deschiderea valvei se trage de acel buton.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Voi nu aveti un administrator de bloc, cineva care are un habar de chesti de genu, cum ai centrala e pe automat/manual, daca e pe manual da trebuie sa fie un buton cv nu stiu, din ce stiu la gaze in contor e un buton ca la enel la contor

| Simpatic a răspuns:

Cum a zis si bizonul, dar cand senzorul opreste gazul TREBUIE VERIFICAT IN PRIMUL RAND MOTIVUL, sa nu fie o pierdere de gaz pe undeva, apoi se umbla la acel buton de la contoar.
Pe de alta parte e bine de stiut ca senzorul acela de centrala care depisteaza gazele are si functia de senzor de fum foarte util, chiar stiu un caz de o persoana care a ramas in viata datorita faptului ca a pornit alarma acestui senzor din cauza ca ceva i-a ars in casa!
Sa-i dea domnul sanatate celui sau celor care au gandit acesti senzori pentru. centrale, ce au facut ei este mai bun pentru. omenire decat Facebook, amazon sau kakatii care scot telefoane noi o data la cateva luni de zile!
Asta da inventie!

| Emma30555 a răspuns:

Se trage ca să le pornești din nou, dar poți întreba un vecin poate nu toate sunt la fel

| Bizon95 a răspuns:

DAP
butonul rosu da drumul la gaze DUPA ce au fost oprite automat de dispozitivul de detectie de gaz si fum

in rest, gazele pot fi oprite de la ventilul de langa contor in caz ca doar vrei sa le opresti