| anonim_4396 a întrebat:

am 16 ani si am nevoie de ajutorul vostru.
Nu am fost obisnuit cu animale de companie in casa, eu fiind la bloc, dar rareori am avut ocazii sa avem o pisica in familie. De aici vine partea rea. De cand ma stiu urasc pisicile, si chiar am motive. Mi-am impus mintii ca trebuie sa imi placa pisicile, am incercat sa le indragesc, dar nimic. Si nu putem renunta la pisica familiei, mama n-ar accepta de nicio culoare. Am incercat in diferite feluri sa o fac pe mama sa renunte la el, dar niciuna nu a mers. Ba chiar am incercat sa-l dau afara pe usa dar nu m-a lasat inima. Deseori se intampla sa imi stea in cale si il lovesc accidental, mama crede ca ii port pica, poate da, dar nu lovesc un animal nepricajit...
Cine ma poate ajuta cu niste metode prin care m-ar putea face sa imi placa pisicile? Sau macar, o lista cu dezavantaje evidente pe care le are o pisica in casa. Multumesc

Răspuns Câştigător
| biasuru a răspuns:

Daca nu iti plac pisicile nu esti psihopat stai linistit, nu este obligatoriu sa iti placa animale ce le plac celor ce ti-au raspuns, nici nu imi prea plac.Hai sa-ti zic de ce le evit eu:acum ceva vreme,o vecina de-a mea de la sat,a inhalat un par de pisica,parul a ajuns in plaman si s-a infectat, iar biata femeie a fost nevoie sa se opereze, vorbim despre o pisica de casa tinuta afara, cum este la sat evident, deci na...si atunci nu mai bine eviti? Succes happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru biasuru):

Suntem miliarde de oameni pe lumea asta care avem caini si pisici si nu inghitim par, dar nu-i cazul sa generalizezi, pentru o proasta care nu s-a spalat pe maini si si-a dus mana la nas, cu parul pisicii sau cainelui pe ea.
Regulile de igiena sunt clare pentru toata lumea.
Poti sa te imbolnavesti grav de tuberculoza si din autobuz, daca un bolnav de TBC stranuta si esti prin preajma, asadar, exemplul tau este total deplasat sa-l generalizezi, sau sa-l folosesti ca scuza, ca nu suferi pisicile.

| biasuru a răspuns (pentru Violleta2022):

Da bine ca ne certam pe aici pentru pisici, dar de orfani ne doare undeva, s-a intors lumea cu fundul in sus asta este problema, si e parerea mea nu este deplasata am dreptul sa nu-mi placa pisicile, care ii problema ta?

| biasuru a răspuns (pentru Violleta2022):

Vai dar ce sensibili sunteti toti virtual, se vede ca nu stii ce ii viata, mai invata

| Violleta2022 a răspuns (pentru biasuru):

Mai fetita, tocmai, ca stiu ce-i viata, am in spate vreo 50 de ani si stiu foarte bine cum este si aia dura si cea blanda.
Nu sarii de la pisici la orfani, ca nu face sens asocierea!
Ca nu-ti plac pisicile este clar, se vede si dupa acreala cu care raspunzi pe aici. Oricum, te asigur ca nici pisicile nu te-ar place, pentru ca se alatura oamenilor cu suflet bun si calzi, nu rautatilor.
Dar vad ca te-ai trezit cu fata la cearsaf azi, bea o cafea, poate-ti trece.

11 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Singurul dezavantaj esti tu! Atat pisicile cat si cateii aduc fericire casei! Fara suparare, fa sedinte cu un terapeut ca nu esti okay

| Violleta2022 a răspuns:

Cum poate un animalut atat de mic, sa-ti provoace asemenea aversiune?
Personal, nu cred ca pisica ar avea ceva, doar sufletul tau de om rau, de copil rautacios, care uraste din egoism sau poate prostie.
Nu cred ca mi-as imagina viata fara pisici si catei. Copii mei au crescut odata cu animalutele si le-au indragit si iubit, ca si cum ar fi fost fratiorii lor.
Metode nu sunt sa te convingi pe cineva sa iubeasca cu forta un animalut, daca acela nu simte nimic si este un om egoist sau pur si simplu rau.
Poate-i mai bine sa te intorici la tatal tau, in felul asta nu o mai necajesti pe maica-ta careia i-ar raamne biata pisicuta, sa-i alinta durerea, de dupa divort.

| Felys a răspuns:

Fiica mea sa imbolnavit de toxoplasmoza de la pisici si totusi nu le urasc, e adevarat ca nici nu imi voi mai lua vreodata pisica in curte dar nici nu pot sa urasc toate animalele pentru ca nu au nici o vina.Incearca sa o ignori daca chiar nu o suporti, evita sa o atingi in vreun fel, ea va simtii raceala ta si nu se va apropia de tine

| Eireann a răspuns:

Eu inteleg ca nu iubesti pisicile, e ok. Dar pe mama ta o iubesti? Ca nu pare sa te intereseze deloc sentimentele ei. Daca ea sufera nu conteaza pentru tine deloc? Asa sunt unii oameni, sufera cand trebuie sa dea un animal de care s-au atasat. Gandeste-te ca pentru in moft de al tau nu merita sa renunte la o pisica care ii aduce bucurie.

| acerr a răspuns:

Dezavantajul in casa esti TU! NU MERITI DRAGOSTEA PISICII.SI cred ca si ea te ignora
esti psihopat draga

| iPaladinus a răspuns (pentru acerr):

Nu poti judeca o persoana dupa gusturile pe care le are, daca nu-mi plac pisicile nu ma face psihopat, ci diferit. Poate prefer cainii.

| acerr a răspuns (pentru iPaladinus):

Pai animal mai gingas ca pisica nu exsista! esti tu un ciudat...