| DarkNayker a întrebat:

am o fractura de mandibula dubla si mi-au fost imobilizati dintii timp de 3 saptamani, ce pot sa beau ca sa nu mor de foame, am baut pana acum supe dar tot ma simt ametit.

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Ai blender/ robot de bucătărie acasă? Pune în el o jumătate de pahar de iaurt (simplu), 2-3 banane (preferabil bine coapte), o lingură de cacao praf, poți pune chiar și 1-2 gălbenușuri de ou crud (nu li se simte gustul) și o linguriță-două de miere de albine dacă bananele nu sunt foarte dulci. Poți pune de asemenea dacă ai prin casă făină de migdale (2-3-4 linguri), pentru că îi dă gust mai bun și consistență. Dacă nu ai migdale poți pune nuci crude măcinate.
Îți iese un fel de milkshake (chiar poți înlocui iaurtul cu lapte, dar mie îmi place mai mult iaurtul plus că e mai ușor de digerat) și îl poți bea așa sau cu paiul (un pai mai gros).
Este mult mai consistent decât o supă, mie de multe ori îmi ține de foame chiar și 4-5 ore dacă îl beau înainte să ies afară și nu mai am timp să mănânc nimic.
Îți poți face și supe creme (de linte, de legume combinate, de cartofi, de dovlecei, de broccoli, de sparanghel etc. Găsești sute de rețete pe net și sunt foarte ușor de făcut). În aceste supe adaugă dacă îți place carnea piept de pui bine fiert și tăiat mărunt mărunt (ca pentru salata beof) ca să fie mai consistente.
Un 2015 minunat!

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Supe de carne de vaca, ceilalti mananca rasolul si tu bei supa limpede.

| Nonameagain a răspuns:

Ai un raspuns corect de la @Lola05. Sanatate!

| kitykity a răspuns:

Poti sa iei retete de pe internet, sunt foarte multe acolo.