| LMichaell0308 a întrebat:

Salut TPU! Am o problema care sta in felul urmator. Eu factura de gaze am primit o pe 22 23 ianuarie. Fiind ocupat cu facultatea avand sesiuni n am fost sa o platesc imediat deoarece am vazut ca pe factura scria data scadenta 20. Pe data de 10 am remarcat ca nu mai am caldura etc adc banuiesc ca mi au taiat gazele pe data de 11 adica o zi dupa am platit, tin sa mentionez ca stau in judetul Constanta. Au trecut 3 zile de cand am platit si nu mi au dat drumul. Trebuie sa sun eu la ei sau cum trebuie procedat? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Ok. Pare a fi un cod de eroare. Modelul centralei il stii?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ceva nu este in regula. Nu avea cum sa-ti taie gazele daca ai platit pe 10 si era scadenta pana pe 20. De obicei termenul scadent este in jur de o luna de la primirea facturii. Eu zic sa mergi personal la ei, ca prin telefon este mai greu.

| sierra1 a răspuns:

La intrarea in contor este un dispozitiv electrovalvă de gaz. E pe blocat sau nu? (are o tijă ca o seringă)

| Freya1 a răspuns:

Ai grija ca poate ție ți s-a defectat ceva în casa.
În general durează și doua luni de la nepalta ca să vina sa ti-l taie, ca în orașele mari nu și sesizează asa repede ca cineva nu a plătit cu o săptămână la timp.
Plus ca se trimit avertismente, penalități etc.

Suna la ei întâi sa vezi dacă totul e în regula, iar dacă da, spune-le sa trimită pe cineva sa vadă de ce nu îți merge.

| carevaescu a răspuns:

Ai aragazul conectat la rețeaua de gaze? Merge?
Apa calda ai?
E posibil sa nu ti mai meargă centrala.

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

Oricum, încearcă sa rezolvi telefonic

| LMichaell0308 explică (pentru carevaescu):

Da, am plita electrica care vad ca merge, dar apa calda, caloriferele nu merg

| carevaescu a răspuns (pentru LMichaell0308):

Centrala, e in priza? Functioneaza?

Ai sunat sa vezi daca ti-au oprit gazul?

Oricum nu puteau sa faca asta inainte sa ti trimita un preaviz. In niciun caz in 3 saptamani dupa ce primesti factura. Poate din greseala.

Ai vorbit cu administratorul blocului? Vecinii au căldură?

Sunt o mie de intrebari si chestii de verificat. Incearca sa te gândești logic.

| LMichaell0308 explică (pentru carevaescu):

Centrala este in priza si scrie pe ecranul ei 5EC, vecinii au caldura

| LMichaell0308 explică:

Pe panoul electric de la centrala am vazut ca scrie
3 sec sau 3 5EC.

| LMichaell0308 explică (pentru carevaescu):

Era de la centrala, multumesc pentru ajutor

| carevaescu a răspuns (pentru LMichaell0308):

Stay warm happy

| carevaescu a răspuns (pentru LMichaell0308):

Ok. Pare a fi un cod de eroare. Modelul centralei il stii?