Întrebare recomandată | AndreiMarian12 a întrebat:

SCUZATI CATEGORIA. Salut, de la inceputul lui ianuarie m-am mutat intr-o garsoniera, in Ploiesti, un bloc destul de linistit, eu stand la parter. Mi-a venit facture la gaze in ianuarie de 550 lei, am platit-o. In Februarie 30 lei, Martie 5 lei, Aprilie 7 Lei, factura pentru Mai ( are data scadenta in mai ) este de 1100 lei. E normal sa fie asa mult?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca nu ai un grafic de consum stabilit si nu transmiți citirea contorului, compania îți facturează doua luni la consumul estimat pe baza facturilor anterioare, iar a treia luna pe baza citirii contorului. Deci nu e nimic greșit in privința variației valorii facturate.
In schimb 550 + 1100 sunt facturi imense pentru o iarna la garsoniera, eu plătesc tot cam atât pentru 5 calorifere.

| AndreiMarian12 explică (pentru regis):

Nu am dat indexul niciodată. Acei 550 lei i am plătit pentru ca centrala nu avea revizie făcută si consuma de 3 ori mai mult.

| mgtow a răspuns:

Probleme administrative de la ei sunai

| Catrice a răspuns:

Cat gaz ai consumat ma de 3 lei?! Nu ți-ai făcut de mâncare, nu tu un ceai/o cafeluta dimineața?! laughing
Poate ai scurgeri pe rețea, cine știe.
De ce nu dai telefon la compania de gaze?! Sau întreabă administratorul.

| AndreiMarian12 explică (pentru Catrice):

Ma gandesc ca de asta a si venit 10 milioane … pentru ca in lunile trecute e venit prea putin

| Catrice a răspuns (pentru AndreiMarian12):

Nu te-ai uitat pe factura la consum sa vezi cat e trecut?

| AndreiMarian12 explică (pentru Catrice):

E trecut 6.610, 821 Kw

| Catrice a răspuns (pentru AndreiMarian12):

Cred ca nu am specificat.
Marefeream la diferența dintre ce e scris pe factura și cat consumi tu.
Sau nu ai chestia aia de măsoară cantitatea de gaz consumata? (Am uitat cum ii zice laughing)

| SilentRain a răspuns:

Cam mult, suna la compania de gaze

| simpluone a răspuns:

Cine te-a mintit ca consuma de 3 ori mai mult daca nu are revizia facuta? Mai este reglarea de consum de pe lunile anterioare!