| MaTrIx8378 a întrebat:

Salutare, am si eu o problema de sanatate, cam de 2 ani de zile am tot probleme cu stomacul, prima oara am avut gastrita, anul trecut am facut o endoscopie si am fost diagnosticat cu helicobacter pylori, mi-a dat un tratament pentru 10-30 zile nu-mi mai aduca aminte ce. dar nu mi-a trecut. adica tot probleme am, durerile si senzatile care le da aceasta bacterie incep in perioada toamna si primavara inceteaza... deci acum sa zicem ca deja au inceput simptomele si ma gandesc ca tot helicobacter pylori o am in stomac. ce tratament sa iau ca sa scap odata de ea? helicobacter pylori asta are trebuie cu acidul gastric? adica ca am prea mult acid gastric sau? ca nu inteleg., si sa-mi spuneti si o alimentatie sanatoasa daca se poate. ofer FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| malvinacroft a răspuns:

Fa o cura cu argila albastra (o cumperi din plafar si dureaza 21 de zile). E una din putinele pe care o stiu care are efect durabil pentru gastrita, ulcer si helicobacter. Mai sunt cateva ceaiuri si gelul de aloe, dar cea mai buna e argila.

| MaTrIx8378 explică (pentru malvinacroft):

Imi poti da mai multe detalii cum sa fac? adica trebuie luata aceasta cura cu argila albastra. fara sa mananc nimic timp de 21 de zile? laughing sau n-am inteles bine, sau mai exact daca poti sa-mi dai un program, am citit pe net ca ar trebui sa iau si eu o pauza. deci cum se procedeaza?

9 răspunsuri:
| malvinacroft a răspuns:

Pui o lingurita de argila (lingurita de lemn) intr-un ahar cu apa seara, si dimineata amesteci si bei tot. Timp de 2 ore nu mananci si nu bei nimic, decat apa, daca ai nevoie. In rest, nici un schimbare, poti sa mananci de cate ori pe zi vrei, dar ar merge mult mai bine cura daca ai manca cat mai putina carne si grasimi in perioada asta. Faci deci 21 de zile, si atat. La ora actuala argila e cel mai bun si ieftin tratament pentru gastrita. Pentru helicobacter in mod special, merge ceaiul de lichen de piatra.

| MaTrIx8378 explică (pentru malvinacroft):

Am inteles, am citit asa pe net si zicea asa cum ai zis tu ca se bea dimineata. dar si dupa masa cu 30 de minute inainte de a manca de pranz. asa e? cu siguranta mai am helicobacter. si as incerca aceasta cura cu argila albastra, dar oare chiar ma poate vindeca?

| malvinacroft a răspuns:

E de ajuns sa iei argila o data pe zi, dimineata. Oricum, ca tratament e singura solutie, antibioticele nu au aproape niciodata rezultata si iti mai slabesc si sistemul imunitar (ca probabil ti s-a propus sa iei antibiotice pentru helicobacter, nu?)

| MaTrIx8378 explică (pentru malvinacroft):

Anul trecut am luat niste pastile recomandat de medic. am tinut acel tratament timp de 10-14 zile. nu-mi mai aduc aminte ce pastile am luat. dar nu si-au facut efectul oricum.

| malvinacroft a răspuns (pentru MaTrIx8378):

Da, eu nu am auzit pe nimeni la care pastilele de farmacie sa isi fi facut efectul...

| MaTrIx8378 explică (pentru malvinacroft):

Am fost astazi la plafar si am cumparat argila, mi-a zis vanzatoarea de la magazin ca imi recomanda si Helicostop ( pastile naturale ) ca sunt bune,. dar am zis ca prima oara incerc cura cu argila

| malvinacroft a răspuns:

Este foarte bun si Helicostop (are in el lichenul de piatra despre care iti spuneam ca e bun ca tratament pentru helicobacter, si mastic - si el e folosit mai ales in tarile din asia mica pentru asta). Poti sa faci in paralel si un tratament cu helicostop.

| MaTrIx8378 explică (pentru malvinacroft):

Am inteles, mersi frumos pentru raspunsuri, am sa-ti ofer funda, as mai avea o singura intrebare si cu asta sper sa inchei, deci astazi am inceput cura cu argila. pusesem de aseara o cantitate de apa cam 200 ml si o lingurita de argila si dimineata am amestecat si am baut sper ca am procedat bine, in fine. intrebarea mea este. ce pot sa mananc ca si mancare? am inteles ca nu am voie sa mananc carne, lactate. prajeli... dar ce pot manca in afara de fructe si legume, ca nu ma pot hranii doar din astea.