| vladdistrug a întrebat:

Stie careva cum scap de durerea de masea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dodicuta a răspuns:

Te duci la dentist, daca nu vrei sa patesiti si a ate masee(bacteriile se aspandesc)

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Scapand de masea! Sau poate se trateaza.

| Raniia a răspuns:

Pentru calmarea durerii poti lua un diclofenac 50 mg daca ai peste 12 ani sau nurofen daca ai sub 12 ani.Maine fa-i o vizita medicului dentist.Simptome precum inflamatia sau sangerarile gingivale nu trebuie neglijate deoarece, cu timpul ele pot deveni mult mai grave.

| onasis1961 a răspuns:

Până mergi la stomatolog, ia antiinflamatoare si analgezive(algocalmin)

| mona a răspuns:

Fa o programare la dentist si pana atunci iti mai poti alina durearea cu un saridon, ibalgin, ibuprofen sau ce ai tu acasa

| LolaLollita a răspuns:

Pana ajungi la dentist, ia Aulin.

| FuckSchool a răspuns:

Paii ai putea sa te duci la dentist, dar pana te duci la dentist ti-as recomanda sa iei ceva pastile happy.

| ginutzaaa a răspuns:

Buna! Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic pentru ca, este posibil sa ai vreo infectie sau ceva de genul asta. Si prietenul meu a avut dureri de masea si a luat chetonal, i-a trecut, dar mai bine fuga la medic. Sper sa te fi ajutat.