| Mihai2892 a întrebat:

Care stiti retete bune si ieftine pentru slabit?straight face Multumesc...

Răspuns Câştigător
| ladyMillion a răspuns:

Saluthappyin primul rand un corp frumos trebuie sa fie si sanatoshappytrebuie in primul rand sa te ingrijesti de vitaminele si de ceea ce are nevoie corpul tauhappyIn primul rand ar fi bine sa respecti cele trei mese principale ale zilei(dimineata,la amiaza si seara)Dimineata este bine sa mananci suficient,cat pe o perioada buna de timp sa nu-ti mai fie foame,la amiaza intotdeauna este recomandat sa manaci ceva lichid(supa,bors,ciorba,lapte cu...etc)iar seara este bine sa mananci cat se poate de putin,si fara grasimi(ceva cat se poate de usor,de ex:biscuiti cu lapte,o gustare ceva...)pentru ca daca seara mananci mult,noaptea se depune toata grasimea pe corp;apoi ai grija sa consumi multe fructe si legume(in special crude-pentru ca sunt mai sanatoase)dar doar inainte sau dupa masa cu 20 de minute)In al doilea rand,pentru un corp frumos,ai nevoie de ingrijire fata de tine,adica sa dormi regulat(suficiente ore cat sa-ti implinesti"somnul de frumusete";apoi sa alungi stresul,si sa te relaxezi,cu cel putin un masaj pe zi(care ,crede-ma e foarte util;dupa o luna jumate,doua se vede diferenta;corpul incepe sa arate altfel)apoi pentru slabit si indepartarea celulitei ar fi foarte bine daca te-ai unge pe tot corpul cu miere si ai sta in sauna 15,20 de minute la o temperatura mai ridicata(asa se elimina destul de usor grasimea din corp,numai sa faci chestia asta macar de 3,4 ori pe luna)batting eyelashesSi in al treilea rand,cel mai important este sportul(doar prin efort obtii un corp de invidiat)parerea mea este ca nimic nu se compara cu alergatul,de dimineata tare(te pune in forma pentru toata ziua)incearca sa mergi mai mult pe jos decat cu masina,incearca sa urci mai mult pe scari decat cu liftul)si cel putin de 2 ori pe zi fa sporthappyde dimineata inainte de masa,si seara tot asa.poti face fandari,genoflexiuni,intinderi si cel mai folositor mi se pare exercitiul cu "scaunelul"laughingpe care il practic eu in fiecare dimineata:lipesti spatele de perete si incerci sa faci scaunelul cu picioarele(dar atentie,unghiuri drepte)si stai asa cateva minute de dimineata sa vezi cum te ajuta(la inceput ti se parea greu,dar odata ce te obisnuiesti stai din ce in ce mai mult timp)apropo pentru indepartarea celulitei de pe fund este recomandat sa incordezi de cat mai multe ori pe zi fundullaughingcand iti aduci aminte;eu fac asta de 2 luni si a inceput sa se observehappysper ca te-am ajutat,noroc cu sportu',si daca te apuci sa te tii!sa nu-ti fie lene ca cu lenea nu faci prea multetonguebatting eyelashes

7 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

O sa o scriu scurt. Daca vrei versiunea lunga cauta prin raspunsurile mele.

Secretul e asta: mananca cu putine grasimi (fara paine, cipsuri, etc.) si fa cardio (jogging, mers, inot, ciclism) zilnic.

| Cocodrilo a răspuns (pentru shadovv):

Chestiunea cu evitarea grasimilor (painea nu e grasime e hidrat de carbon) e discutabila si discutata. Multi specialisti sustin ca nu ele sunt cele mai periculoase - Martin Ingvar, profesor suedez la Insitutul Medical Karolinska, in neurologie si medicina integrata. Intentionat nu am pus la socoteala tot felul de curente de slabit tocmai pentru ca sunt prea orbeste exclusiviste. Probabil urmarirea propriului comportament pentru a identifica si evita mai usor niste deprinderi dezavantajoase are mare importanta. Dupa acee, mai e problema falsilor supraponderali, cei luati de curent, influentati.

| Ramonaaaa a răspuns:

Buna!
Mmm...retete bune si ieftine.Mai exact retete care se pot prepara cu cat mai putine ingrediente.
Am aruncat o mica privire si mi-au atras atentia dietele Crono si cu pepene rosu.Nu sunt diete sofisticate, ca sa ma exprim asa, si micul dejun pare delicios =p~.
Uite aici :
http://www.retete-slabit.net/
Alte recomandari pe care as putea sa ti le dau inspirandu-ma si din raspunsurile celorlalti.
Pai, asa cum a zis @blaaaablahbla ar trebui sa respecti cele trei mese principale ale zilei si niciodata sa nu sari peste micul dejun asa cum avem noi tendinta sa facem deoarece suntem prea grabiti pentru a mai face si acest lucru.
Incearca sa nu mananci dupa ora 6 seara.Renunta la bauturile carbogazoase,chipsuri,alte prostii din comert si incearca sa mai reduci sarea,dulciurile,painea alba, grasimile.
In rest, sportul este baza stii si tu.
Bafta la slabit!:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe internet dieta de 40 de zile. O colega de birou a slabit intr-o luna cam 5 kg, fara infometare si mancand de toate. Important e sa fii cu sanatatea ok, altfel mai rau iti faci.

| VanillaBl a răspuns:

Bea Dimineata si seara o cana de ceai verde(la pliculete) si slabesti 100% garantat. Poti sa mananci ce vrei tu(daca poti) big grin succes

| Cocodrilo a răspuns:

Miscare zilnica cam 30 minute, evitatul mersului cu masina ori de cate ori se poate, zgarcenie la dulciuri (mai bine putin dar de calitate), sucurile gen Coca Cola taiate de pe lista. Acesta e inceputul.
Paralel, calculat BMI-ul (indicele corporal de masa) si vazut daca nu cumva te incadrezi perfect dar dorinta de slabire apare sub presiunea modei. BMI pentru minori sub 18 ani se calculeaza cu alta formula. Cauta pe internet google.ro
In unele cazuri, cele de mai sus nu vor fi suficiente, dar nici nu strica. Eu nu m-am referit la ele. Pentru cazuri mai grele, mers la un specialist - nu vraci, nu vrajitor, nu Guru, nu luat dupa reclame (cei care vor sa vanda trebuie sa si minta frumos, nu?)
O,, reteta" sau niste prafuri din pacate nu te rezolva - viata e dura.
Succes!

| KazakZtan a răspuns:

Apa, paie si bataiewinking glumeam. incearca sa bei multa apa...sa nu mai mananci nimic dupa ora 6, 2-3 feli de paine maxim si acelea prajitewinking si foarte multa lamaie si lime. si se intelege : fara nici un fel de carne, fara oua in exces, cola, prajituri etc big grin... Funda :X?happy