| anonim16121 a întrebat:

in ultima vreme mi-am achiziționat multe haine negre, primul tricou negru, după vreo 3-4 spălări s-a decolorat puțin pe spate,se vede maroniu la soare,primele spălari am folosit balsam de rufe destul de bun(nu pentru rufe negre) dar nu conținea clor,nu am întors tricoul când îl spălam si îl puneam la uscat,era cald iar razele soarelui a afectat tricoul, azi am spălat tricoul negru cu detergent Perwoll pentru rufe negre, l-am întors pe dos când îl spălam și la uscat tot pe dos, l-am lasat la umbra, l-am luat de-afara puțin umed, dar tot decolorat este, mai am si o pereche de pantaloni scurți puțin decolorați, aceeași treabă, ce sa fac sa le redau culoarea? Aș vrea niste sfaturi utile si pe care le-ați folost.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Atunci prima varianta. Eu am haine negre și ieftine și scumpe și unele oricât și oricum le-as spala unele nu se decoloreaza deloc. Caută niște țesături cu pigmenți de calitate, asta tine strict de noroc dar poți sa te mai uiți și la material și pret.
Dacă vrei sa le recolorezi, detergentul pentru haine negre e strict pentru a păstra culoarea, nu pentru a reda culoarea așa ca singura soluție e sa folosesti vopsea pentru țesături. Găsești pe net sau la mercerii am mai văzut. Dar nici asta nu e sigura pentru ca trebuie sa faci in așa fel încât culoarea sa iasă uniform ceea ce e destul de greu.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poti sa folosesti cei mai scumpi detergenti, daca speli hainele la temperatura mare nu ai rezolvat nimic.
Solutia e cea mai mica temperatura posibila.

| anonim16121 explică (pentru Bondarel99):

Woow,nu știamlaughing))) am spălat întotdeauna la temperatura mai mica de 40° dar tot s-a decolorat.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim16121):

Atunci spala cu apa rece și spala de mâna.
Negrul e pretentios, dacă vrei sa nu se decolorezi ori îți iei tricouri de calitate ori le speli de mâna și cu apa rece.

| anonim16121 explică (pentru Bondarel99):

Așa am făcut, am spalat cu apa rece, te rog nu mă învăța cum să spăl rufe negre, stiu dupa ce am greșit, vreau sa stiu cum pot sa le recolorez acasa.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim16121):

Atunci prima varianta. Eu am haine negre și ieftine și scumpe și unele oricât și oricum le-as spala unele nu se decoloreaza deloc. Caută niște țesături cu pigmenți de calitate, asta tine strict de noroc dar poți sa te mai uiți și la material și pret.
Dacă vrei sa le recolorezi, detergentul pentru haine negre e strict pentru a păstra culoarea, nu pentru a reda culoarea așa ca singura soluție e sa folosesti vopsea pentru țesături. Găsești pe net sau la mercerii am mai văzut. Dar nici asta nu e sigura pentru ca trebuie sa faci in așa fel încât culoarea sa iasă uniform ceea ce e destul de greu.

| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Poti folosi vopsea pentru textile care se pune in apa, apoi pui hainele pentru 2-3 ore in solutia creata, le clatesti iar culoarea este ca noua!
https://www.emag.ro/......D6QCZDBBM/

Good luck