| GreyShaw a întrebat:

Salut TPU, voi trece la subiect să nu pierd timp.
Am o relație de 10 luni, fata e Olandeză, locuiesc în Olanda, la inceputul relatiei totul functiona conform, de la un timp eu fac totul, exemplu: Mă duc la muncă, vin acasă, în casă trebuie să mă apuc să fac curăţenie/bucătăria/hainele spălate, aproape totul, si i-am spus de nenumărate ori că mă deranjează.
+ Are şi 2 pisici care se pişă pe tot ce apucă în apartament, sau să nu mai zic de păr că îl poți lua cu peria de pe parket, nu pot trăi aşa, i-am cerut să cautam solutii pentru pisicile ei, dar vorbesc cu pereții, se simte mult prea atacata daca zic ceva de pisicile ei
, i-am spus... şi adeseori de multe ori la o simplă simplă ceartă explodez atât de tare în cât nu mă mai pot controla, nu ştiu, o Iubesc, dar mă respect şi pe mine însumi, pentru că dacă acum cât eşti tânăr nu faci lucrurile cu cap, la ce să te mai aştepți când eşti bătrân.
Mă doare că m-am implicat, am renuntat la foarte multe lucruri si stie asta. o iubesc dar. nu ştiu ce să mai fac, pentru ca facem promisiuni, eu le respect, la ea nu se aplica, deci?

Răspuns Câştigător
| LifeLust a răspuns:

Nestiind ambele versiuni ale povestii voastre o sa ma rezum la ce ai scris.

Imi displace sa vad stapanii de animale care nu-si fac datoria si nu-si educa animalele. Este o problema tot mai raspandita si in Romania unde toti vor un animal dar nu si sa-l ingrijeasca si sa-l educe. Asta duce la haos total in familie, caz dupa caz am vazut cu ochii mei. Cand deja e prea tarziu si ai creat un monstru din catelul dulce pe care l-ai adus pentru ca nu ti-ai facut lectiile, e de nedescris.

Animalul nu-i de plus, e o masina de ucis si de marcat teritoriul. Trebuie sa cureti dupa el de fiecare data altfel te imbolnavesti si imbolnavesti si pe altii. El vine cu o responsabilitate foarte mare indelungata, pentru ca nu poate avea grija singur de el, el nu mai creste si dezvolta abilitati umane.

Cum ramane cu omul care e alaturi de ea, pisica vine pe primul loc? Se joaca cu focul daca nu intelege locul animalelor intr-o familie. Nu numai voi suferiti dar si ele. Le face lor un bine daca sunt curate si le duce la veterinar sa vada daca nu au probleme cu rinichii sau alte probleme si le invata sa se duca la cutia de nisip sau la wc.

Daca nu va puteti intelege, tu le vrei educate, ea nu, nu puteti ajunge la un punct comun si rezolvarea problemei. Vrea sa mergeti la psiholog impreuna sa va ajute sa discutati si sa ajungeti undeva totusi?

Nu-i mai poti face promisiuni pana nu si le implineste pe ale ei.

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

O solutie ar fi. Sa nu mai faci nici tu nimic. Eventual doar pentru tine. Nici curatenie. Lasa sa devina casa un cotet pentru un timp. Totul e sa rezisti. Dar, daca vezi ca dupa un timp nu face ea curat, are deficiente de caracter serioase, si atunci mai bine te intorci in Romania. Altfel vei avea mult de suferit din partea ei. Ordinea si curatenia tine de caracter, nu ti-o faci, ai probleme serioase si la alte capitole ale personalitatii tale.

| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa faceti reguli pe care sa le respectati impreuna.
Si eu am pisici in casa dar nu am par si nici nu urineaza vreuna in casa, doar la ladita lor.
Nu stiu d ece este indolenta ca sa nu spun imbuntita femeia aceea, fiindac pisica este foarte curata si daca nu-i curerti ladita cu nisip sau granule, face prin alte locuri.
In orice caz, nu este genul de femei cu care sa ai un viitor si o relatie d elunga durata.
daca este indolenta cu tuine, cu curatenia din casa si cu propriile ei pisici, nu te astepta ca vreodata sa aiba grija d eytine sau de copilasii pe care ti-i doresti.
Cred ca sunt suficiente motive sa-i spui "adio" si sa-ti cauti o femeie curata si gsoposdina, ca viata merita traiata cu cineva care te pretuieste si te respecta, fara sa te tina in miros de urina si par de pisica in casa.

| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa faceti reguli pe care sa le respectati impreuna.
Si eu am pisici in casa dar nu am par si nici nu urineaza vreuna in casa, doar la ladita lor.
Nu stiu de ce este indolenta (ca sa nu spun imputita) femeia aceea, fiindca pisica este foarte curata si daca nu-i cureti ladita cu nisip sau granule, face prin alte locuri.
In orice caz, nu este genul de femeie cu care sa ai un viitor si o relatie de lunga durata sau sa ai copilasi cu ea.
Daca este indolenta cu tine, cu curatenia din casa si cu propriile ei pisici, nu te astepta ca vreodata sa aiba grija de tine sau de copilasii pe care ti-i doresti.
Cred ca sunt suficiente motive sa-i spui "adio" si sa-ti cauti o femeie curata si gospodina, ca viata merita traiata cu cineva care te pretuieste si te respecta, fara sa te tina in miros de urina si par de pisica in casa.

| sierra1 a răspuns:

A cui e casa in care "2 pisici care se pişă pe tot ce apucă"?

| GreyShaw explică (pentru sierra1):

Apartamentul ei

| sierra1 a răspuns (pentru GreyShaw):

Aici e o problemă: casa ei, regulile ei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deci, alta la rând.

| mihai69 a răspuns:

Deci - ori mâțele, ori tu. Să aleagă.
Și data viitoare, caută pe una care cel mult are un câine - ăla măcar știe să se ceară afară.

| cristi202 a răspuns (pentru mihai69):

Stiu una ce a avut 14 pisici la un moment dat, foarte deranjant pentru sot, ca mereu trebuia sa fie atent pe unde calca ca sa nu calce vreo pisica (e pe bune asta!), si, cand a avut de ales intre pisici si sot, a ales pisicile. Posibil azi sa aiba crescatorie de pisici. Ca in fiecare pisoi nou aparut vedea ceva frumos, ceva ce nu o lasa sa il dea cuiva.
Intre pisici si barbati, cele mai multe femei vor alege pisicile. Ramine barbatul doar daca e ca o pisica pe linga ea (asta e valabil la cele cu multe pisici)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"O iubesc" nu exista aici, e doar scuza ta de a te complace, de frica singuratatii.
Muta-te singur, traieste-ti viata si nu mai resurscita relatii care nu au nici o sansa. Meriti o femeie mai buna.
Nu stiu care e traditia pe la ei, dar sa stii ca nu toate tarile au femei gospodine, cum erau pe la noi odata.

| relian a răspuns:

Nu stiu citi ani ai,dar e timpul sa iti gasesti pe cineva mai compatibil.
Din ce povestesti sinteti f diferiti,tu curat,aia jegoasa laughing sincer nu stiu cum de mai stai cu asemenea persoana.
Dao la jalea de iubire,cand vezi jegu ca il razi cu sabia,pai fug de maninc pamintul,eu nu as putea sa am sentimente pentru o persoana care e diferita de mine.
Daca tu ai fi fost la fel,atunci da,va potriveati,dar din ce spui,vad tu faci toate, iti place curatenia etc, ea sta oricum, poate sa stea si in cotet la porci, nu i se pare nimic rau.

Deci gaseste alta si fai vint laughing, mai tirziu vorba ta cand o sa imbatraniti o sa fie si mai nasol.

| lpavel a răspuns:

Mda, e foarte greu sa te impotrivesti iubirii chiar daca vezi si stii ca esti luat de prost, cumva tot nu poti renunta. Asa ca stii si tu ce trebuie sa faci dar ti-e frica (s-o spun asa) sa te desparti de ea!
Crede-ma viata cu ea va fi un cosmar pentru tine si mai devreme sau mai tarziu cand dragostea n-o sa mai arda asa te vei desparti sigur, ca nu vei mai rezista, atunci de ce nu acum si te scapi de niste nervi!
O astfel de fata care nu stie ce e ordinea, te lasa pe tine sa faci tot ar trebui sa ramana toata viata cu pisicile ei! Nu merita nici cea mai mica atentie, de dragoste si afectiune sa nici nu mai pomenesc! Ia-ti viata in maini, nu-ti pierde anii cu ea ca nu merita! Acum ai sanse sa gasesti una frumoasa care stie ce e viata de cuplu, poate chiar gospodina, mai tarziu sansele scad...

Răspuns utilizator avertizat
| wildthing a răspuns:

Stii foarte bine ca nu ai viitor cu ea. Intr-o relatie normala, sarcinile ar trebui sa fie cam 50%/50%, dar ea sta cu pasarica-n sus si asteapa sa faci tu totul. Pai ce-i asta?
E evident ca nu te respecta. Ea nu si-a luat iubit, ci si-a luat sclav. A gasit pe cineva care o si foote cand vrea ea, aduce si bani in casa, ii face si mancare si curatenie. Si pentru ce? Pentru ca-ti da pasarica? Are pasarica asa dulce incat sa induri tot ce ai povestit? Sunt destule pasarici, gaseste-ti una mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru pisici nu ai nici o soluție să o faci să renunțe.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Ia-ți și tu un pitbull, fratello.

| nukeyly a răspuns:

O lasi, lumea e plina de fete, unele au chiar toate tiglele pe casa iar in casa tot e brici fara urme de arici.
Cat mai vrei sa stai in groapa si ea sa arunce lopeti de rahat ''Feleacu'' peste tine?

Ai putea incerca sa elimini pisicile dar cu siguranta ar aparea altele cu mai mult par de imprastiat din B52.

Aveam o cunostinta la care cand ma duceam stat doar in picioare caci de m-as pune pe orice scaun sau pat din casa respeciva iau pe mine 10.000 de fire de par, care e enervant de curatat iar gazda nu observa acest lucru, ca sta cu rahatu in casa de ani, si e ceva normal mirosul mizeria si lipsa de chef, de ce sa mai fac curat?
Pe dulapuri rancezesc tavi 10mm grosime de cristale de urina felina necuratate de ani, mirosul direct proportional cu starea.
De ai vedea in ce mizerie isi face mancarea si ocazonal mai vrea sa te serveasca, da nu vrei, de ce nu vrei, e asa de buna.
Mai cerea ocazional un ou sau 1L de ulei imprumut care cand ti-l returna ii ziceai multumesc si-l aruncai direct la gunoi de greata.

O data i-am cumparat din restaurant niste orez intr-un bol de plastic alb care chiar EA mi l-a pregatit spalat(dar tot unsuros era)ma rog l-am mai sters cu un servetel sa nu dea prost la restaurant, aici imi pune la pak chelerul, si cand ajung acas la EA ii dau bolul il deschide si inautru pe peretele vasului din aer(in imperiul unei raze...) de undeva s-a lipit un fir de par de mata, deci crede-ma nu a mai mancat orezul ca cica e un par in vas.
WTF SERIOS?

Status animal la vreme: in bucatarie 1caine+15 pisici pe sus pe jos pe dulap, in camera 1caine+vreo 20 motani care cand se intalneau cu pisicile iesea scandal mare, intre camera si bucatarie pe holul lung: 6 caini, mai avea si 1sau2 porumbei. Unu din caini(asta e numarul 9!) si-a pertrecut toata viata in baie avea lumina pe un gemulet cu gratii, a innebunit, avea ochiii iesiti din oribite, fata trasa si uscata, si cand te vedea de bucurie maraia isi arata coltii + dadea din coada si venea la tine sarea pe tine si se pisa pe tine de emotie, deci ce reactie trebuia sa ai? Asa nu.