| Vikim28 a întrebat:

Salut, am nevoie de seriozitate vă rog.
Sunt într-o relație cu o fată olandeză are 24 ani, eu 28 român, avem o relație de 2 ani, locuim împreună, în ăṣtea 2 ani pot spune că m-am luptat foarte mult pentru relație şi ca totul să meargă.
Să încep cu:
1. Niciodată nu curăță în bucătărie, niciodată nu spală vase (alergie la apă' vorba ei)
2. În living, dormitoare, colidor, la fel (aşteaptă totul doar la mine)
- Precisez că are 3 pisici care le lasă prin toată casa, se pişă/lasă păr peste tot, am adus de multe ori idei de improvement să le punem intr-o camera si sa le tinem acolo. pentru ca ea niciodata nu curăță după ele, şi dacă curăță. o face la mântuială
Canapéaua miroase a pişat, am aruncat o grămadă de haine pentru că nu le pot arunca în maşina de spălat că miros a pişat de pisică, după pot arunca şi maşina, întotdeauna sunt pisicile mai importante, am testat o dată şi i-am spus că dacă nu face nimic in privință, am să arunc pisicile afară.
Răspunsul ei a fost: Mai bine te arunc pe tine. ( a fost sinceră ), şi tot am trecut cu vederea. că na. ăştea cu inimă bună îs luați de proşti.
Mai are şi astma nivel 3 (idioata)
3. Am cerut-o de soție acum 1 an şi 3 luni. (am crezut că e aleasa) de atunci niciodată nu aduce în discuție (Când facem planul etc)
4. Fumează foarte mult mult iarbă, m-a făcut şi pe mine dependent, aduc tot timpul discuții like:
Hei încercăm şi noi să stopăm cu iarba?
Mă aprobă.
A2 zi îmi spune să mergem la coffeshop, nu mai am aṣa multă tragere la mine să schimb ceva, şi nu am fost aşa. asta e durerea.
Şi aşa e în fiecare zi.

Doar pentru că eu le fac pe toate, eu aduc idei de improvizații, ea niciodată nu schimbă nimic. mă gândesc, am tot felul de gânduri, la ce am nevoie de ea?!

Şi tot timpul când ne certăm, e pentru că ea nu face nimic, şi dacă face, face doar când mă vede nervos, mă stresez atât de mult pentru ce?!

E puțin greu să las totul dintr-o dată. am investit timp, o iubesc asta e scuza mea. şi de fiecare dată când aduc cuvântul " Despărțire " face atât de mult drama. că ea luptă pentru asta, de multe ori am impresia că joacă atât de mult teatru, doar să-i fac lucrurile pe plac.

Am 3 ani în Olanda, în primul an am ajuns singur la un cont de saving (17.000€)

În cei 2 ani cu ea, sunt doar în datorii, niciodată nu pot creea un saving, nu îmi pot repara maşina, nu îmi pot cumpăra lucrurile de care am nevoie, nu pot face nimic, am impresia că stau doar în acelaşi loc, nu se schimbă nimic, mă tot gândesc. şi m-am învinovățit că poate eu sunt cauza, dar nu, o duceam mai bine singur.
Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Imi pare rau, eu nu consider ca mai poate fi salvat ceva din aceasta relatie.E clar ca ea traieste in lumea ei comoda, plina de mizerie si aer relaxat in care pluteste comod parul de pisici(desi are astm), iar tu esti mai matur decat ea, avand in mod evident asteptari normale, criterii, preferinte pentru ordine, curatenie, organizare, ca orice adult care urmeaza sa isi aseze viata, intr-o casa decenta, poate cu gandul la familie etc.
Mai mult de atat, e clar ca nici respect nu mai este, din moment ce ea a dat clar de inteles ca prefera pisicile iar tu ai numit-o idioata.Stiu ca doare tare, insa 2 ani de relatie nu e chiar atat de mult.Nu ai nevoie de o asemenea persoana toxica langa tine.Asta e, ai considerat ca e aleasa dar se dovedeste clar ca nu e asa, prin urmare trebuie sa rupi relatia si sa mergi mai departe pana cand intr-adevar gasesti pe cineva potrivit la majoritatea aspectelor.

E o diferenta gigantica intre a te intalni cu cineva, a avea o relatie si a locui impreuna. Abia in situatia din urma iti dai seama daca sunteti potriviti pentru casatorie sau nu.In ritmul acesta ar fi horror sa imi imaginez aparitia unui copil, ar trebui sa faci tu absolut totul, curatenie, mancare, cumparaturi, grija fata de ala mic plus animale, in timp ce ea fumeaza, spune ca lupta si numai vorba e de ea, fapte nu vezi nimic.Ai ajunge sa cedezi psihic.Treburile ce tin de casa se impart la doi oameni, mai ales in acest secol.Ai incredere ca vei pe viitor pe cineva care sa te respecte, sa iti respecte energia si timpul, care sa nu faca curatenie doar cand tipi si te enervezi tu, ci pentru ca asa e normal intr-o casa de oameni.

De paguba pe plan economic nu cred ca este necesar sa mai mentionez nimic, nici de faptul ca te-a atras in viciul fumatului de iarba. Daca nici acestea nu sunt motiv suficient pentru tine sa deschizi ochii mari, sa iti tragi doua palme si apoi sa fugi, atunci nu stiu ce sa mai spun.Cu ce a contribuit ea mai exact la bunastarea si fericirea ta, la dezvoltarea ta persoanala ca om? Dupa ce trece norisorul ala roz pufos care iti incetoseaza mintea, specific inceputului oricarei relatii, ce ramane este realitatea pe care trebuie sa o infunti zilnic.Iar realitatea ta e groaznica din moment ce pare ca tu esti adultul aici si ea copilul rasfatat.Un mare ASA NU! Ai grija de tine pe viitor si nu mai lasa pe nimeni sa profite asa.

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

3 pasi necesari:
1. Fa un calcul, cat ai castigat si cat ai pierdut in 3 ani, in urma ei?
2. Spune-i in fata: tu ai tinut-o atata vreme, iar de acum e randul ei!
3. Daca continua aceasta atitudine parazitara si peste o luna, atunci cu incepere de 1 noembrie da-i papuci, scoate-o cu bagajele ei din casa!

| darrio2007 a răspuns:

Locuiesti la ea?

| Simpatic a răspuns:

Ce sfat sa iti dam dupa cele pe care le-ai spus decat sa iti cauti pe altcineva.
O romanca nu ai gasit, ca astea din Olanda arata rau fata de romancele noastre, doar femeile din Cehia in Europa ar putea fi considerate mai dragute decat ale noastre! In rest Olanda, Germania sau Uk femei uratele!
Eu zic sa vii sa iti cauti de munca in Romania si sa iti gasesti o crestina aici, decat sa fii acolo nefericit pe un salariu de 4000 euro si cum ai zis nu ai pus un leu deoparte, aici cu 3000 de lei tu si 3000 de lei partenera, daca ai cap reusesti sa si pui bani deoparte, mai ales daca ai casa ta!
Pe de alta parte nu e de neglijata nici dependenta de marijuana, marijuana ea insasi distruge creierul in timp iar dependenta de ea te poate face sa vrei ceva mai tare si e doar un pas catre alte droguri mult mai tari!
Daca simti ca ceva nu e bine inseamna ca nu e...

| Violleta2022 a răspuns:

Si dupa cate "calitati" are muierea asta, inca mai stai cu ea? laughing

Baiete, iarta-ma ca-ti spun adevarul crud in fata, dar tu ori esti prost, ori esti prost happy daca vrei sa te insori cu cea mai imputita si puturoasa femeie de pe fata pamantului.

| Violleta2022 a răspuns:

Stiu povestea, ne-ai mai spus-o si in trecut si tot acelasi sfat care ti l-am dat atunci, ti-l dau si acum: cauta-ti alta femeie, nu asta, ca nu ai cum sa o schimbi si nu poti sa fii fericit niciodata langa un asemenea om.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai scris pe undeva (idioata)

Ce sfaturi mai vrei?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pare ca acum cateva luni avei aceleasi dileme deci nu esti deloc doritor sa iei o decizie

https://www.tpu.ro/......-luna-a-2/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfaturi. Așa se întâmplă când iubești. Renunță la iubirea toxică și pleci de acolo.

| relian a răspuns:

Era si de astepta, cine se aseamana se aduna laughing asa ca nu vad ce problema ai.
Va potriviti, daca nu te-ai fi potrivit cu ea, nu ai fi ceruto de nevasta, nu ai mai fi stat cu ea.
Indiferent cum ara arata acea femeie, la ce face si daca tie nu tiar place, ar fi trebuie de mult timp sa fi plecat.

Daca stai, asta spune tot, nu esti bun,, stai cu ea ca esti disperat sa ai si tu femeie, sa nu stai singur, aia e tot.

| Catrice a răspuns:

"nu le pot arunca în maşina de spălat că miros a pişat de pisică, după pot arunca şi maşina....mai are şi astma nivel 3 (idioata)"
Ca gândirea asta îți meriți soarta

| dullcat a răspuns (pentru Catrice):

Tu ai pisici? Nicio pisica normala nu se pisa peste tot prin casa, acestea sunt foarte curate si fac numai la litiera.Fie sunt bolnave, fie respectiva nu are grija de ele, nu le schimba tava destul de des, iar pisicile, fiindca sunt pretentioase, cauta alte locuri curate. Mirosul acela de urina este cat se poate de groaznic, nu mai merge scos cu nimic, indiferent cat speli.Valabil si daca ai motani, mai ales in calduri, trebuie aruncat tot, nu mai iese niciodata mirosul.

| Catrice a răspuns (pentru dullcat):

Am și motani și pisici și am spălat și pipi de motan in mașina de spălat și nu mai mirosea nimic după. Un detergent bun si niste balsam si nu mai simti nimic. Atâta tragedie faceți unii pentru niște chestii banale...

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa imi spui daca am inteles!
muncesti in Olanda si ti-ai gasit unde o fata in casa caruia sa stai! Corect? Si te-ai indragostit de ea! Mai zici ca o iubesti,ea te iubeste pe tine!
Mai zici ca nu face nimic in casa si ca totul e pe umerii tai!
Ce cred eu! Ca a gasit pe cineva care sa plateasca utilitatile!
Ce poti face; daca tot platesti tu utiliatile cauta o gazda. Plateste perioada mimina care se poate si muta-te! Asa,fara sa te sa zici nimic! Ca poti gospodaresti singur, nu?
Lasa-o asa! O luna, doua, trei!
Ori gaseste alt fraier, ori te pe tine!

| Sophieka a răspuns:

Ce sfaturi vrei? Ti-ai gasit una pe masura daca atata poti.

| anonim3248 a răspuns:

Acolo este țara ei și tu ești un străin care ea poate să facă asta imediat cum ai scris - Răspunsul ei a fost: Mai bine te arunc pe tine. ( a fost sinceră )

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

O doare pe aia fix undeva de tine în Olanda.

| anonim3248 a răspuns:

Mai bine vă despărțiți.

| TheGentleman a răspuns:

Fă o sesizare la Poliția Animalelor anonimă. S-ar putea ca duduia să aibă de muncă după. Analize ți-ai făcut? Pisicile, prin natura lor hoinară, pot transmite o sumedenie de patogeni (de la toxoplasma gondili până la trichinella, ciumă (yersinia Pestis), lyme, babesia, rabie...

| LaviniuA a răspuns:

Mama cum traiesc unii laughing Vorba rumanului "ce-si face omul cu mana lui e sfant" laughing
Daca nu-s castrate pisicile alea, ar cam trebui.
Daca se lasa de iarba cred ca se vor imbunatati lucrurile.
Poate luati si voi o pauza, asa mai la distanta unul de altul happy

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Da-o-ncolo, las-o cu pisicile ei! Nu mai fii fraier, femeia e toxica, toată viata iti va fi grea cu ea!

| Corina3434 a răspuns:

Poti sa o lasi. E o mare paguba. Te poti orienta spre fete ca mine. Am avut doar 7 relatii in 5 ani. Nu am luat nici o boala venerica.