| VladuCristianCo a întrebat:

In Olanda ce se vorbeste olandeza sau engleza?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

De fapt limba oficiala este limba neerlandeză ( olandeza daca vrei ).
Cam in jur de 90% din populatie vorbeste engleza.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se vorbeste o germana analfabetizata si engleza. Dutch people cum zic strainii la olandezi.

| Simpatic a răspuns:

Conform noilor schimbari legislative din Olanda, acestia si-au schimbat denumirea in Tarile de Jos.

| SG1995 a răspuns:

În Olanda se vorbește Olandeza, dar dacă știi engleză acolo te descurci bine mersi deoarece pentru majoritatea populației cam a doua limbă.

| Ohnny18 a răspuns:

Neerlandeza,adica limba oficiala a statului Olanda, este de fapt un amalgam intre engleza, franceza si germana, dar majoritatea populatiei intelege foarte bine si limba engleza.