| FlorinDscl a întrebat:

Salut tuturor, am o intrebare usor ciudata, am dat jos ventilatorul de la baie sa il curat iar dupa ce l am instalat inapoi am observat ca nu se mai invarte elicea, dupa ce l.am scos din perete am observat ca daca tin apasat usor pe elice functioneaza ok, daca iau degetul se opreste iar. Are cineva idee care este problema? Multumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pe axul motorului este o siguranta mecanica din otel arc, de obicei de forma de saiba taiata, care trebuie sa tina axul rotorului impotriva deplasarii axiale. Aceasta siguranta s-a deplasat din loc (de obicei este plasat intr-un mic canal strunjit in ax, dar este cand e doar pe ax, fara canal).
Incearca s-o pui la loc, iar cu axul plasat in mijlocul statorului ventilatorul trebuie sa functioneze.
Daca ti-i prea complicat, apeleaza la un electrician mai priceput.

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Probabil i-ai stricat circuitul electric. Atunci cand apesi pe el circuitul se inchide si ventilatorul functioneaza, dar cand lasi, se strica iar. Poti sa-l desfaci acum de tot si sa vezi daca iti dai seama ce e cu el. Oricum ma gandesc ca v-a trebui sa cumperi altul.