| dinucristian2000 a întrebat:

am o mica mare problema. mai de mult timp am scos calculatorul vechi al fratelui meu din pod (un 486 dx2) si l.am pornit totul ok bine acum l.am depozitat in alta incapere timp de 2-3 saptamani asa. ieri l.am pornit si nu a vrut sa dea nici un semn de viata. l.am desfacut si am observat ca pe placa de baza sunt niste circuite oxidate care impiedica transmiterea curentului. placa de baza este foarte rara e un VLB vechi din '95 cred care nu se mai gaseste. aveti idee cumva cum pot repara placa de baza adica sa curat oxidul acela fara sa o stric? va rog foarte frumos sa ma ajutati! dau funda! multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Wow, 486DX2! Epic! E la 66 MHz, nu? Deja la 100 era vorba de DX4 daca imi aduc bine aminte... Legat de depanare, cred ca nu e vorba de circuitele oxidate cit de condensatori morti.

| dinucristian2000 explică (pentru KodrutZ):

Condensatorii nu sunt morti, chiar la asta ma gandeam dar i.am testat si zici ca ieri i-am cumparat. adevarul e ca a fost si intretinut bine calculatorul. cand l.am scos din pod era doar prafuit si l.am curatat si arata de 9/10 avand in vedere ca plasticul e galben. e oxidat rau in partea bateriei. si o sa incerc sa il repar sau daca nu merge il duc la un electrician specialist. si da e la 66 de mhz fara radiator. e un procesor ibm. 420 mb hard si 8 mb ram pentru mersi-dos. e interesanta configuratia si voiam sa vad ce se intampla cu ele eu am 15 ani sunt mai tanar decat calculatorul si de aia voiam sa vad ce se intampla cu el.

| KodrutZ a răspuns (pentru dinucristian2000):

Ohoo, pai cu 8 megi de ram rulezi Windows 3.11 for Workgroups ca un vis! Mdah, e misto sa aduci inapoi din morti un mamut ca asta.

3 răspunsuri:
| Caraba_Cosmin_1995 a răspuns:

Mai bine du-te cu ea la un servis de calculatoare