| Alexandru77887 a întrebat:

Salutare. Am niste carnaciori de casa afumati, dar sunt foarte picanti. Are cineva idee ce le pot face sa mai scot putina iuteala din ei?

4 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Nu ai cum, din păcate.Sunt sigură că cineva va aprecia cârnaţii picanţi.Mie chiar îmi plac. happy

| pietrean a răspuns:

Doar sa faci o mancare cu ei.De exemplu, cartofii taiati felii, carnatii la fel.Pui un rand cartofi, un rand feliile de carnati, alt rand de cartofi si tot asa cati carnati vrei sa folosesti, dar sa fie macar 3 randuri cartofi si 2 de carnati. Daca vrei,printre carnati poti pune si ardei rosii,ceapa, ambele taiate fasii. Pui putina sare peste randurile de cartof, dar nu pui piper. Ultimul strat sa fie de cartofi.Pui apa, sa fie cam pana la ultimul rand de cartofi, dat la cuptor.Acoperi cu ceva(capac, staniol alimentar, pentru circa20 minute, pana se coc cat de cat cartofii, apoi pui(daca vrei) niste smantana(sau iaurt)cam 200 gr, impreuna cu 2-3 oua batute, pui peste ultimul strat de cartofi, sa patrunda printre ingrediente, dai la gratinat din nou in cuptor, cam 10minute.

| Alexandru0007 a răspuns:

Nu prea ai ce. poate daca ii pui in apa

| Marco55 a răspuns:

Nu ai ce sa le faci pentru ca acela este gustul original al carnaciorilor de casa.