| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare, eu termin clasa 12 și vreau sa mă mut într-un alt oraș cu chirie și să îmi caut de muncă, nu contează orașul!
Ma puteți ajuta cu un calcul la fiecare utilitate în parte asa cu aproximatie?
Chirie cred că găsesc cu 500-600 lei maxim într-o garsoniera sau apartament cu o cameră!

Apă- să zic că fac un dus în fiecare seară sau mă spăl în locurile esentiale, sa zic ca la mașina de spălat pun o dată pe saptamănă să spăl hainele, fiecare farfurie în care mănânc o spăl, lingurițe și ce mai sunt, nu le adun grămadă!

Curent-Îmi încarc telefonul o dată pe zi, becul îl aprind numai când mă spăl, mănânc seara și atât, că în rest stau pe telefon aproape non stop(momentan ca stau cu părinții iar când mă duc la muncă o sa fie alta chestie)

Gaz - Când încălzesc mâncare și când mă spăl cu apă caldă cred și iarna la căldură.

Mancare-Eu acasă nu mănânc mult, un mic dejun, după amiază, rar mănânc de 3 ori pe zi.

Neapărat îmi încarc cartela cu 40 lei sa am net/minute nelimitate oriunde mă duc.

Mai dau și vizite la frizer cam 30-40 lei, ma tund cam la o dată la 2 luni

11 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Depinde de oras
in Bucuresti sau Cluj nu gasesti cu 5-600 de lei
in plus, depinde serios si de ce job iti gasesti...

| Catrice a răspuns:

În condițiile astea...n-ai ce face cu minimul pe economie cat primești.

| nyoentox2002 explică (pentru Zuzu1991):

Nu ma gândeam la orașele astea ca sunt scumpe!
Lista mea de orașe ar fi asa
Oradea, Bacău, Iași, Arad, Ploiești, Pitești, Piatra Neamț orașe de astea medii!

| nyoentox2002 explică (pentru Catrice):

Pai sa zicem ca e min pe economie, poate am șansă să primesc și bonuri, as ajunge la 17-18 milioane tot cu bonuri și în timp poate îmi mai creste salariul, na depinde și de norocul pe care îl ai, exemplul meu ar fi Anton Adidas unul de pe tiktok care lucrează la depozit pe 19 milioane, și o avut noroc sa găsească garsonieră cu 400 lei pe lună, e chiar decentă Garsoniera și stă în Piatra Neamț
Și ii ajung banii și să își pună deoparte

| Catrice a răspuns (pentru nyoentox2002):

Oho să-mi zici și mie unde îți da bonuri de masa de 400 lei ca vin (nu peste tot da bonuri btw).
Măririle de salar le primești în 5 ani minim.
Da da ăștia pe net is milionari și în spatele camerei fac foamea laughing

| nyoentox2002 explică (pentru Catrice):

Bonurile știu ca sunt de 200, Anton Adidas ala nu știu dacă ia bonuri sau nu

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Primadata angajeazate in oras la tine lucreaza acolo cateva luni strange 3000 lei inca nu platesti chirie si mananci de la parinti cateva luni si apoi pleaca in alt oras.Fiind ca daca pleci fara nici un ban pana ajungi sa castigi bani ai nevoie de sa platesti chiria si toate cele si daca apare ceva neprevazut nu ai bani. Jobirile normale au de exemplu 1900 lei pe luna din care te costa 800 chiria 40curentul daca incarci doar telefonul si becurile 40 cartela de telefon apa 35 lei si iarna caldura iar vara platesti 40 lei gazu.Acuma depinde daca ai nevoie sa mergi cu autobuzu pana la locul de munca mai costa si ila si depinde ce mananci daca mananci dulciuri etc. Daca mananci kebab shaorma care sunt foarte scumpe si costa mult.Haine depinde daca iti place sa iti cumperi haine scumpe sau nu. Resisti si iti raman 100 -200 de lei pe luna daca nu fumezi si nu ai masina si gatesti nu mananci shaorma si pizza si toate astea ca sunt scumpe. Asta intr-un oras mic daca ai noroc sa gasesti o chirie ieftina sau un apartament pe care sal imparti cu cineva

| Anonimulantisocial17 a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Apropo am uitat sa iti spun ca uni proprietari vor sa le patesti prima chirie pe vreo 3 luni ca sa stie sigur ca nu pleci dupa prima luna de exemplu primadata platesti 1600 lei si apoi dupa 2 luni platesti normal 800 in fiecare luna.de aia trebuie sa ai niste bani adunati nu sa pleci asa de acasa fara nici un ban ca pana te angajezi pana iti iei primul salariu trebuie sa platesti alea.

| nyoentox2002 explică (pentru Anonimulantisocial17):

Chirii sunt și la 500, 600

| Anonimulantisocial17 a răspuns (pentru nyoentox2002):

In Iasi Suceava sau orase medii nu prea gasesti asa ieftin. Doar in orasele mici. Daca gasesti e bine insa sunt rare. De exemplu ai zis de baiatu ila Anton Adidas ca a gasit in Piatra Neamt. Orasul Piatra neamt este un oras mic nicidecum nu se compara cu Pitesti sau Iasi sau Aras nu gasesti la bani îia Dar cauta din timp.Bafta sper sa gasesti

| nyoentox2002 explică (pentru Anonimulantisocial17):

Dar Bacău?